Bozcaada Yerel Tatlar Festivali 2017

Her yıl eylül ayında düzenlenen Bozcaada Yerel Tatlar Festivali bu yıl 23-24 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek.

BOZTİD (Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği) tarafından düzenlenen festival, her yıl eylül ayının ikinci hafta sonunda gerçekleştirilmektedir. Bozcaada meydanında birbirinden güzel ada yemekleri ve uluslararası mutfaklara ait yemeklerin tadımlarıyla başlayan ve akşam kale içinde düzenlenen konser ile devam eden organizasyon, pazar günü öğle saatlerinde konuklar Ada’dan ayrılırken limanda Denizkestanesi tadımı ile son bulmaktadır.

23 Eylül’de Bozcaada meydanında tüm ada halkının katkısı ile yapılan yöresel yemekler ada şarapları ile konukların beğenisine sunulacak. Bozcaada meydanda kurulacak standlarda adaya özgü ahtapot yemekleri ve yaprak sarmanın hikayesi anlatılacak. Ardından bir sanatçı sahne alacak.

Festival süresince ada halkı tarafından yapılan ve meydanda gün boyunca sunulacak yerel yemeklere ek olarak restoranlarda da ada lezzetleri ve adaya özel üzümlerden yapılan şarapları içeren “Yerel Lezzet” menüleri servis edilecek.

Sabah saatlerine meşhur “Bozcaada Kahvaltısı” festival süresince özel ada lezzetleri ile birlikte sunulacak.

Farklı eğlence yerlerinde ise üzüm suyu ile yapılan kokteyller ve ada şarapları festivale lezzet katacak. Festival bittikten sonra evlerine dönen misafirler de ada lezzetlerini “Yerel Lezzetler Satış Noktaları”ndan satın alabilecekler.

Festival boyunca Bozcaada yerel lezzetlerini tadabileceğiniz noktalar; Eski Kahve, Şişman Restaurant, Kasaba Ada, Boruzan, Battı Balık, Şehir Restaurant, Mor Meyhane, Asma 6, Simyon Meyhanesi, Dionysos, Adam, Polente Cafe, Pupa Cafe, Cabalı Sokak, Çiçek Pastanesi, Cabalı Meyhane, Kuzina, Salkım, Bade-i Aşk, Bağ Badem, Irmak Pansiyon, Patiska Bağ Evi, Bizbize Cafe, Asmalı Meyhane, Oda Cafe, Martı Restaurant, Kuşlu Konak ve Hasan Tefik.

Bozcaada restoran ve kafelerinde ada mantısı, kalamar ve ahtapot ızgarası, oğlak tandır, tavşan yahni gibi geleneksel ada lezzetleri ile adanın dört önemli üzümü “çavuş, Vasilaki, kuntra ve Karalahna” ile yapılan mönüler sunulacak. Pastane, kafe ve kahvelerde adanın bademli ve sakızlı kurabiyeleri, üzüm suyu, koruk suyu, adaçayı gibi özel lezzetlerini deneyimleme şansı olacak. Festival noktalarında sunulacak “Bozcaada Kahvaltısı” festival süresince özel ada lezzetleri ile sunulacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu