Brokoli Mevsimi Ne Zaman?

Brokoli mevsimi geliyor. Bahçede sağlık deposu brokoli yetiştirebilirsiniz. Brokoli nasıl yetiştirilir? Brokolinin faydaları nelerdir?

Brokoli bitkisi kök özellikleri bakımından karnabahara benzemektedir. Üretim şekli fide ile olduğundan genellikle kazık kökler kaybolmuştur. Toprak yüzeyine yakın bölgelerde bol miktarda saçak kök bulunur. Gövde 30-50 cm arasında değişen boylardadır.

Gövde üzerinde oluşan yapraklar aralıklı olarak dizilirler. Gövde olgunlaşmamış yeşil renkli ana çiçek taslakları (tomurcukları) ile son bulur. Ana çiçek tomurcuğunun kesilmesi ile yaprak koltuklarından ikincil çiçek taslakları meydana gelir. Yaprak koltuklarından çıkan yeşil çiçek tomurcuklarının çapları ana çiçek tomurcuğundan daha küçüktür.

Karnabaharda taç kesildiğinde bitki yaprak koltuklarından tekrar sürgün ve taç meydana getirmediği hâlde brokolide taç kesildiğinde bitki yaprak koltuklarından koltuk sürgünleri meydana getirir. Brokolinin yaprakları saplı ve oval olup bazı türlerde yaprak ayaları parçalı da olabilmektedir. Renkleri lahana ve karnabaharlara göre daha koyu ve mavimtıraktır.

Brokoli yetiştiriciği

Brokoli Nasıl Yetiştirilir?

Brokoli mevsimi yaklaşıyor, brokoli ekmeye başlayabilirsiniz. Brokolinin en uygun yetiştirilme zamanı, kış mevsimidir. Sıcak mevsimde yetiştirildiğinde, gevşek yapılı olur. Brokoli tohumları ekilmeden önce, nemli bir bez içinde, ıslak olarak bekletilmelidir. Brokolileriniz için, bir kaba 10 santimetre kalınlığında torf yerleştirin. Tohumları serptikten sonra, 1 cm kalınlığında torfla tekrar üzerini örtün. Daha sonra, bu kabın üzerini naylonla kapatın.

8-10 gün içerisinde brokolileriniz çimlenmeye başlayabilir. Fideler yapraklanmaya başlayınca, metrekareye 300 gram gelecek şekilde organik gübre ekleyerek, fideleri yetiştirilecek olan alana dikilebilir. Düzenli sulamaya yapılmalıdır. Brokoliler, 120 gün sonra toplamaya uygun hale gelecektir.

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokolinin değerlendirilme şekilleri fazla olmayıp zeytinyağlı, sarımsaklı ve limonlu salatası yapılmaktadır. Ayrıca son yıllarda turşu sanayinde de kullanılmaktadır. Brokoli üretimi ülkemizde son yıllarda yapılmaya başlanmıştır. Bu nedenle çoğu kişi tarafından tanınmayan bir sebzedir.

Brokoli, içerdiği yüksek protein, A ve C vitamini içeriği bakımından küçümsenmeyecek bir besin değerine sahiptir. Ayrıca brokolinin içerdiği besin maddeleri incelendiğinde çok iyi bir diyet sebzesi olduğu açıkça görülmektedir.

Vitamin deposu olan brokoliyi, bahçenizde kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu