Brokoli Nasıl Haşlanır?

İyi bir C vitamini ve kalsiyum kaynağı olan brokolinin tüketimi oldukça önemlidir. Posa içeriği yönünden zengin olan bu sebzeler, bağırsaklarınızın tembelleşmesini engeller. Oldukça yararlı olan brokoliyi salata ve yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Brokoli, Lahanagiller familyasından küçük yeşil yumrular hâlinde bir sebzedir. Brokoli, içeriğindeki lif ve krom sayesinde kan şekerinin düzenlenmesinde ve uzun süre tok kalınmasında faydalıdır.

Brokoliyi pişirirken

Ispanak, semizotu, brokoli, brüksel lahanası ve dolmalık biber gibi yeşil renkli sebzelere renk veren içlerinde bulunan klorofil maddesidir.

Yeşil renkli sebzeler pişerken, sıcaklığın etkisiyle renkleri biraz solar. Yeşil sebzelerin renklerini koruması için, sebzeleri pişirmeden önce bol buzlu suda bekletebilirsiniz. Buzlu su, sebzelerin içinde bulunan klorofil maddesinin sabitleşmesini sağlar. Böylece, pişmeden bol buzlu suda bekleyen sebzelerde renk kaybı olmaz.

Brokoli hakkında pratik bilgiler

  • Manavdan brokoli seçerken, bazı noktalara dikkat edin. Çiçekleri birbirine yakın olan, koyu yeşil brokolileri seçin. Dalları uzun olmamalıdır. Tomurcukları sıkıca kapalı ve yaprakları taze olmalıdır. Keskin kokusu olan brokoli, taze değildir. Aldığınız brokoliyi, yıkamadan, plastik bir torbada, buzdolabında dört güne kadar muhafaza edebilirsiniz.
  • Brokolinin gövdesindeki sert zarlı kısmı soyarak pişirirseniz, çok daha çabuk ve kolay pişer ve daha kolay sindirilir. 
  • Saptan çiçeğine kadar, brokoliyi ince uzun doğrarsanız, brokolinin iki kısmı da aynı zamanda pişer. 
  • Brokoli uzun süre pişirilmemelidir. Uzun pişen brokoli, yumuşar ve dağılır, lezzetsiz olur ve besin değerini yitirir. 
  • Pişerken tuz eklenen brokoli yeşil kalır. Brokolinin yaprakları da yenebilir, ancak yemeğe eklerken kesmek gerekir. 
  • Brokoli pişerken çıkan kokuyu engellemek için, pişme suyuna birkaç büyük parça ekmek atın. 

Brokolili içecek

Malzemeler:

  • 100 gram brokoli
  • 1 adet elma
  • 100 gram salatalık

Brokoliyi çiçek çiçek ayırın. Elmayı yıkadıktan sonra, kabuğunu soyun ve kabaca parçalar halinde kesin. Salatalığı da yıkayıp, soyun ve ince ince doğrayın. Tüm bu işlemler bittikten sonra, hepsini meyve sıkacağında sıkın. İyice karıştırdığınız içeceği servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu