Bulaşık Makinasında Yıkanmaması Gereken 11 Mutfak Gereci

Mutfaktaki bazı eşyaların daha uzun ömürlü olabilmeleri için elde yıkanmaları gerekir. Bulaşık makinasında yıkanmaması gereken gereçler hangileridir?

Bulaşık makinaları 1950’lerde hayatımıza girdiğinden beri, mutfak işlerinde büyük kolaylık sağladı. Buna rağmen, tüm mutfak eşyalarını bulaşık makinasında yıkamak doğru değil. Bazı eşyaların her zaman elde yıkanması gerekiyor.

Ahşap Kesme Tahtası: Ahşap mutfak gereçleri gibi, kesme tahtanız için de bulaşık makinasının şartları fazla gelebilir. Tahtanın üzeri matlaşabilir ve deforme olabilir. Bu nedenle, ahşap kesme tahtalarınızı temizlemek için klorlu ağartıcı ile suyu karıştırarak kullanın.

Ahşap Mutfak Gereçleri: Bulaşık makinasındaki sıcak su ve ısı, karıştırma kaşıkları ve spatulalar gibi ahşap mutfak gereçleriniz için çok fazla gelir. Bu şartlara maruz kalan ahşap mutfak gereçleri yamulup, deforme olabilir.

Alüminyum Pişirme Gereçleri: Alüminyum malzemeden yapılmış pişirme gereçleri bulaşık makinanızda renk bozulması yapacağı için, elde yıkamak gerekir.

Antika Yemek Takımları: Aile yadigarı antika yemek takımlarınızı asla bulaşık makinasında yıkamayın. Sıcak su ve deterjanlar, yemek takımlarının üzerindeki altın kaplamayı ve el boyamalarını çıkarabilir.

antika-yemek-takimlari

 

Bakır Mutfak Gereçleri: Bulaşık makinasının sert şartları bakır yüzeylerin matlaşmasına sebep olur. Bunu önlemek için bakır mutfak gereçlerinizi elde yıkayın.

Dökme Demir Tava: Çok lezzetli yemekler pişirmenize olanak veren dökme demir tavaların ilk kullanımdan önce mutlaka hazırlanması gerektiğini biliyorsunuz. Dökme devir tavalarınızı bulaşık makinasında yıkadığınızda, bu hazırlık boşa gitmiş olur. Haliyle, bu tavaları mutlaka elde yıkamanız gerekir. Dökme devir tavalarınızı sabun olmaksızın ılık suda yıkayın veya tuz ile temizlenene dek ovalayın.

Kristaller: Kristal çok narin bir malzeme olduğu için bulaşık makinasında kırılıp, matlaşabilir. Eğer kristalin bulaşık makinasında yıkanmaya uygun olduğu üreticisi tarafından özellikle belirtilmemişse, kristallerinizi daima elde yıkayın.

Red, green and yellow crystal wineglasses
Red, green and yellow crystal wineglasses

 

Rende: Özellikle peynir gibi yapışkan yiyecekleri rendelediğinizde, bulaşık makinasında yıkasanız bile, bu parçacıklar mutlaka rendenin delikleri arasında kalır. Tam anlamıyla bir temizlik için rendenizi elde yıkayın.

Sarımsak Sıkıcı: Sarımsak ezilmiş haldeyken yapışkan olduğu için parçaları çatlakların arasına girebilir. Sarımsak sıkıcılarınızı da elde yıkayarak bu riski ortadan kaldırın.

Şef Bıçakları: Eğer bulaşık makinanızda, bıçaklar için yatay bir raf yoksa, dikey olarak kutuya yerleştireceğiniz bıçaklar, bulaşık makinasının plastiğini keserek, çentikler oluşturabilir. Bunu önlemek için, rafı olmayan bulaşık makinalarında keskin şef bıçaklarınızı yıkamayın.

Termos Kupa: Bazı yeni model seyahat kupaları bulaşık makinası için uygun olsa da, bu özellikle belirtilmedikçe, termos kupalarınızı bulaşık makinasında yıkamayın.

Bunların dışında, dibi tutmuş tava ve tencereler de hiçbir zaman bulaşık makinasında yıkanmamalıdır. Dibi tutmuş tencere ve tavalar ancak iyice ovmak suretiyle, elde yıkanarak temizlenebilir. Bulaşık makinasında yıkanmaması gereken bu mutfak gereçlerini elde yıkayarak, hem gereçlerin, hem de bulaşık makinanızın zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu