Bulaşık makinesi çalışma aşamaları

Bulaşıkları elde yıkayabileceğiniz gibi makinede de yıkayabilirsiniz. Makinede yıkanan bulaşıklar daha iyi temizlenir. Makinedeki bulaşıklar ön yıkama, ana yıkama, ilk durulama ve son durulama aşamalarından geçerek temizlenir.

Ön yıkama

Sudan geçilen tabaklar makineye yerleştirilir. Makinedeki bulaşıklara ön yıkama aşamasında 45 derece sıcaklıkta su püskürtülür. Tabak, bardak, kaşık, çatal ve bıçakta bulunan kolay kirlerin çoğu bu aşamada çıkar. Suyun sıcak olmasının nedeni yağlı kirleri çıkmasını sağlamaktır. Soğuk su kirleri çıkarmayacağı gibi, aşırı sıcak su kullanımı da kirlerin pişmesine neden olur.

Ana Yıkama

Bu aşamada kirler tamamen yok edilir. Suyun sıcaklığı 55- 65 derece arasında değişir. Yıkama sırasında kullanılan sıcak su, kirleri yumuşatır ve yağların erimesini sağlar. Makineden çıkardığınız bulaşıkların istediğiniz gibi temizlenmediğini düşünüyorsanız, kullanılan deterjan miktarını biraz arttırabilirsiniz.

İlk Durulama

Bulaşıkların üzerinde bulunan deterjan bu aşamada temizlenmeye başlar. Sterilizasyonun sağlanması ve bulaşıkların kuruması için suyun sıcaklığı 85 derece civarındadır.

Son Durulama

Bulaşıkların çabuk kuruması ve kururken, leke yapmasını önlemek amacı ile uygulanan son aşamadır. Bu aşama parlatıcı olarak da adlandırılır. Suyun sıcaklığı her zaman 85 derecenin üzerindedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu