Bulaşık Makinesi Nasıl Seçilir?

Bulaşık makinesi, bulaşıkları daha hızlı ve ekonomik olarak yıkamak, yaşam standardını arttırmak için üretilmiş bir makinedir.

Bulaşık makinelerinin de kendine göre özellikleri var. Yıkama, verimlilik, durulama bunlardan birkaçı sadece.

Bulaşık makinesi alırken, verimliliğinden, enerji tasarrufuna kadar bir çok özelliğine dikkat etmenizi öneririz.

Bulaşık makinesi satın alırken bütçenize göre en verimli, sessiz ve kullanışlı olanı tercih etmek önemlidir. Bütçenize en uygun seçeneği bulmak için dikkat etmeniz gerekenler:

Adım Adım Bulaşık Makinesi Seçimi

Öncelikle evde kaç kişinin yaşadığı ve hangi kapasitede bir makineye ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Büyük bir aileyseniz büyük, küçük bir aileyseniz daha küçük kapasitedeki bir makineyi seçebilirsiniz. Küçük kapasiteli makine tasarruf etmenizi de sağlar.

Eviniz için çok programlı makineler almanız gerekmez. Üç programlı bulaşık makineleri de eviniz için yeterlidir. Fazla programlı makinelerin ücretleri de oldukça yüksektir. Onun için, hızlı yıkama, sadece durulama gibi iki – üç özelliği olan makineleri tercih edebilirsiniz. Enerji tasarrufu sağlayan bulaşık makinesi kullanmak istiyorsanız, beyaz kapaklı bulaşık makinelerini tercih edebilirsiniz. Beyaz kapaklı makinelerin temizliği biraz daha detay gerektirir. Paslanmaz çelik tekneli bulaşık makineleri lekeleri daha az gösterir.

Bulaşık makinesi alırken içinin özelliklerine de dikkat etmelisiniz. İhtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Daha çok tabak yıkıyorsanız, bulaşık makinesinin sepetinin çok telli olmasına dikkat edebilirsiniz. Alacağınız bulaşık makinesinde hangi özellikler olmasını istediğinize karar verin. Özel yıkama döngüleri, ayarlanabilir raflar, dokunmatik yüzey vs. Bu özelliklerin her biri fazladan masraf demektir.

Bulaşık makinesi kullanım açısından da, önemlidir. Makinenin içinde bulunan tellerin çok ince olmamasına dikkat edin. İnce teller zamanla kırılabilir.

Bulaşık makinesini koyacağız yeri ölçün. Makineyi seçerken bu ölçüleri göz önünde bulundurmalısınız. Bulaşık makinesini koyabileceğiniz başka bir yer yoksa, ölçüyü belirleyen, makineyi koyacağınız yer olacaktır.

Dış yüzeyi paslanmaz çelik ya da plastik olanları tercih etmelisiniz. Paslanmaz çelik olan makineler daha dayanıklıdır, uzun yıllar kullanabilirsiniz. Plastik yüzeyli olanlar ise daha ucuzdur. Fakat plastik zamanla aşınır, bunu göz önünde bulundurun.

İlk gördüğünüz ürünü almak yerine birkaç mağaza gezmelisiniz. Birden çok ürünü inceleyerek aralarındaki farklara bakın. Eksi ve artılarını düşünerek bir seçim yapın.

Seçtiğiniz modelle ilgili internette araştırma yapabilirsiniz. Çevrenizde kullanan birileri varsa yorum alabilirsiniz.

Alacağınız bulaşık makinesinin garanti kapsamını inceleyin. Garanti belgesinde hangi durumların garanti kapsamında olup hangilerinin olmadığına bakın.

Modellerin fiyatı sessiz çalışma özelliklerine ters orantılı olarak artmaktadır. Daha sessiz çalışanlar daha pahalıdır. Sessizlikle ilgili bir sorununuz yoksa bu özelliğe para vermek zorunda değilsiniz.

Bu özelliklere ve bilgileri göz önünde bulundurarak bütçenize en uygun seçimi yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu