Bulaşık Makinesi Neden İyi Yıkamaz?

Bulaşıkların temizlenmesinde en doğru sonucu veren ve bununla birlikte, zamandan tasarruf edilmesini sağlayan bulaşık makinelerinin düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Bakım uygulanmayan bir bulaşık makinesi, belli bir süre sonra bulaşıkları temizlememeye başlayacaktır.

Bulaşık makinesinin ömrünü uzatmak, bulaşıkların daha iyi yıkanmasını sağlamak amacıyla sık sık bakım uygulanması gerekir.

Bulaşık makinesine bakım uygulamadan önce fişini çekmelisiniz. Fişini çektiğini makinenin kapağını açın. Makinenin süzgeç, perde ve yıkama kolları gibi sökülebilir parçalarını çıkarıp, temizleyin. Makine içindeki gıda atıklarını belli aralıklarla temizleyin. Makinenin içini sünger yardımıyla temizleyin.

Bulaşık Makinesi Neden Temiz Yıkamaz?

Bulaşık makineleri bazen bulaşıkları tam temizlemeden çıkarabilir. Bunun birçok sebebi vardır. Bulaşık makinesi iyi temizlemiyorsa ne yapılır?

Suyun sıcaklığı, deterjanın çözülmesini ve bulaşıkların temizlenmesini sağlamak için çok önemlidir. Her zaman, mümkün olan en sıcak derecede suyu kullanın. Bu sıcaklığın 50 – 60 santigrat derecelerde olması idealdir. Su sıcaklığı, yağın çözünmesinde de önemli rol oynar.

Bulaşıkları yanlış yerleştirmeniz de, tam temizlenmemelerine yol açabilir. Tencere, tava, tepsi gibi büyük parçalar, su akışını engellemeyecek şekilde yerleştirilmelidir.

Makineyi çok doldurmayın. Bazen kapasitesinden fazla yükleme yapıldığında, makinenin performansı düşebilir.

Sert su, makinenin performansını düşüren başka bir etkendir. Eğer şebeke suyunuz fazla sertse, bulaşıklarınız tam temizlenmez ve her zaman su lekeleri kalır.

Cam bardak satın alırken çok dar ve uzun olmayan modelleri tercih etmelisiniz. Makine içerisinde dar ve uzun bardaklar yanlış bir pozisyonda durarak, suyun bardak içine girmesini engelleyebilir. Böylece durulanamayan deterjan bardakta lekelere sebep olabilir. Kısa boylu ve geniş ağızlı bardaklarla bulaşık makinesinde daha başarılı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Bulaşık makinenizde mutlaka tuz ve parlatıcı kullanın. Bu, bulaşık makinesi temizliği için de önemlidir. Yaşadığınız bölgede sular kireçli ise lekeler bu kireçten beslenebilir. Tuz ve parlatıcı kirecin leke bırakmaması için size yardımcı olacaktır. Parlatıcı olmadığı durumlarda ise tuz ile birlikte sirke de parlatıcı görevini üstlenebilir.

Sularınızda ki kireç oranı normalin çok üstünde ise parlatıcı gözündeki parlatıcı veya sirke kullanımına ek olarak makinenin içine rastgele bir miktar sirke atabilirsiniz.

Makineniz yıkama işlemini tamamladığında kapağını yarım saat sonra açmanızı öneririz. Yıkama işlemi biter bitmez makinenizi açarsanız makinenin içerindeki bulaşıkların üzerindeki su damlarının süzülerek bardakların üzerine gelmesine sebep olabilirsiniz. Bu durum bardakların üzerinde kuruyarak lekelere yol açabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu