Bulaşık yıkama aşamaları

Bulaşığı elinizde yıkayacaksanız, birkaç aşamadan geçirmeniz gerekir. Bulaşık yıkamaya başlamadan önce, üstünüzün kirlenmesini önlemek amacıyla önlük kullanabilirsiniz.

Bulaşık yıkarken, sünger, fırça, bulaşık teli, çelik tel fırça, ovma tozu ve sıvı bulaşık deterjanı gibi malzemeler kullanabilirsiniz.

Bulaşık yıkarken, uygulayacağınız aşamalar:

Artıkların sıyrılması

Yemek sonrasında tabakta kalan yemek artıklarının tabaktan temizlenme aşamasıdır. Yıkama ile çıkmayacak lekeler tespit edilir.

Yıkama

Ön yıkama ve ana yıkama olmak üzere ikiye ayrılır.
Ön yıkama: Tabakta kalan kaba kirlerin fırça ve su ile temizlenme aşamasıdır. Tabak sıyrıldıktan sonra çıkmayacak gibi görünen lekeler, ön yıkama ile kısmi olarak temizlenir.

Ana yıkama: Tabak, bardak, kaşık ve çatal süngerle ovularak yıkanır. Ana yıkamada bulaşık suyunun mümkün olduğunca sıcak olmasına özen gösterilmelidir.

Durulama

Kiri ve yağı temizlenen yemek araç ve gereçleri mümkün oldukça tazyikli su ile durulanır. Suyun tazyik miktarı yemek araç ve gereçlerinin daha iyi durulanmasını sağlar.

Kurulama

Durulanan bulaşıkların bulaşıklıkta suları süzüldükten sonra bir mutfak bezi ile kurulanma aşamasıdır. Bezin tabak ve bardakta leke bırakmaması için kurulama bezinin pamuklu olmamasına özen gösterin.

Yerleştirme

Kurulanan bulaşıklar yerlerine kaldırılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu