Bulaşıklardaki Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Bulaşık makinesinde ya da elde yıkama sonucunda mutfak aletlerinde oluşan su lekeleri, etkili bir yıkama yapılamadığı hissi yaratır.

Özellikle İstanbul gibi şehirlerde suyun kireçli olmasından dolayı bulaşıklarda su lekesi oluşmaktadır. Bu, bulaşıkların iyi yıkanmadığından değil, kireçten kaynaklı bir sorundur. Bulaşık makinesinde ya da elde yıkama sırasında doğru yöntemleri kullanarak su lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Bulaşıklardaki Su Lekeleri için Çözümler

Eğer bulaşıklarınızı bulaşık makinesinde yıkıyorsanız ve bulaşıklarınızda su lekesi oluşuyorsa bunu sebebi makinenin tuzunun bitmiş olmasıdır.

Şebeke suyunda bulunan kireç bulaşıklarda su lekesine sebep olur. Bunu engelleyebilmek içi bulaşık makinesinde her zaman bulaşık makinesi tuzu kullanmalısınız. Aksi durumda bulaşıklar üzerinde kuruyan su leke oluşturur.

Bulaşık makinesine yerleştirdiğiniz bulaşıkların konumu da su lekesine sebep olabilir. Eğer su sirkülasyonu doğru sağlanmıyorsa bulaşıklarda su lekesi oluşur. Bunu engelleyebilmek için bulaşıkları mümkün olduğunca birbirine temas etmeyecek şekilde yerleştirmeniz gerekir.

Dar ağızlı bardak ya da sürahiler makine yerine elde yıkanmalıdır. Bu araçların içine su kolayca giremeyeceğinden, lekeler oluşabilir.

Su lekesi oluşmaması için bulaşık makinelerinde parlatıcı kullanılmalıdır. Kimyasal bir parlatıcıya alternatif olarak sirke de kullanılabilir.

Elde yıkama sırasında bulaşıklar doğrudan kireçli suya maruz kaldığından su lekesi oluşma riski daha yüksektir. Bunu engelleyebilmek için ya durulama için tatlı su kullanılmalı ya da durulamadan sonra bulaşıklar hemen kurulanmalıdır.

Tüm önlemleri almanıza rağmen su lekeleri oluşuyorsa, bulaşıkları tekrar yıkamak yerine sirkeli bezle silebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu