Bulaşıklarınızı Makinaya Yerleştirmeden Önce Durulamayın

Bulaşıklarınızı makinada yıkamadan önce durulama alışkanlığınız varsa, bu alışkanlığı bırakmanın zamanı gelmiş olabilir.

Kirli bulaşıkları bulaşık makinasına yerleştirmeden önce durulamak yönünde genel bir alışkanlık var. Ancak uzmanlar bulaşıkların durulanmaması gerektiğini belirtiyor. Sebepler de oldukça ikna edici.

Bulaşık deterjanının görevini yapabilmesi için bulaşıklarınızın kirli olması gerekiyor. Bulaşık deterjanlarındaki enzimler genellikle yemek artıklarına tutunmak üzere tasarlanmış. Yemek olmadığında, enzimlerin tutunacağı bir şey de kalmamış oluyor. Bu durum, yemek takımlarınızın daha çabuk yıpranmasına da sebep olabiliyor.

Bulaşıklarınızı durulamanız daha temiz olmalarını sağlamıyor. Günümüzdeki bulaşık makinaları teknolojik olarak gelişkin olduğu için ileri sprey teknolojisi ve tabakların ne kadar kirli olduğunu tesbit eden sensörler barındırıyor. Bulaşıkları yerleştirmeden önce durulamanız bulaşıkların daha temiz olmasını sağlamıyor. Gereken program zaten bulaşık makinası tarafından çalıştırılıyor.

Bulaşıkları durulamak su ve enerji kaybına yol açıyor. Bulaşıklarınızı önceden durulamayarak senede yaklaşık 23.000 litre su sarfiyatını önlemiş oluyorsunuz. Günümüzün bulaşık makinası modelleri her yıkamada yaklaşık 11 ile 19 litre arasında su kullanıyor. Elde yıkamak ise en az 30 litre su sarfiyatına sebep oluyor.

Bulaşıkları önceden durulamanız gereken tek durum, makinayı hemen çalıştıramayacağınız durumlar olabilir. Bulaşıklar bir süre bekleyeceği için üzerlerindeki yemek artıkları kuruyup, daha zor çıkacak hale gelebilir. Böyle bir durumda bile, bulaşık makinanızın ağır işçiliği yapmasına izin vermelisiniz.

Gereksiz zaman kaybetmenize sebep oluyor. Her ne kadar anne babalarınızdan kirli bulaşıkların öncelikle durulanması gerektiğini gördüyseniz de, bu alışkanlığı tamamen rafa kaldırmanız en iyisi olacak. Elde yıkamak yerine bir bulaşık makinası kullanarak, senede 230 saat kazanmış olursunuz. Bu neredeyse 10 koca gün anlamına geliyor.

Tüm bu faktörler göz önüne alındığında, bulaşıkları elle yıkamanın ya da bulaşık makinasına yerleştirmeden önce durulamanın artık kesinlikle bırakmanız gereken bir alışkanlık olduğunu görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu