Bütün Tavuk Nasıl Kesilir?

Bütün tavuk parça parça tavuktan daha ekonomiktir. Bu sebeple tavuğu parça parça almak yerine bütün halde alabilirsiniz. Peki bütün tavuk nasıl kesilir?

Tavuğu soğuk suyla yıkayın. Kağıt peçete ile kurulayın ve bıçağınızı hazırlayın. Mutfak makası ile tavuğun omurgasını yukarıdan aşağıya kadar kesin.  Çıkan kemikleri, daha sonra yemek yaparken kullanmak üzere saklayın. Omurgasını çıkarttığınız tavuğun butlarını, kemik bıçağı ile ayırın. Bu şekilde butlar bütün halde kalacaktır. Göğüs kısmını kesmek için, mutfak bıçağı kullanın. Eti kemikten sıyırırken,kemik bıçağı kullanın. Bu işlem etlerin dağılmasını önler.

Bütün Tavuk Nasıl Açılır?

Tavuğu, göğsü üstte olacak şekilde temiz bir tezgaha yerleştirin. Butun birini göğüsten ayırıp eklem yerini bulun. Keskin bir bıçakla eklem yerine bir kesik atın.

Bageti butun bedene eklendiği bölüme kadar açın. Eklemden keserek butu gövdeden ayırın. Diğer butu da aynı şekilde kesin.

Bageti esneterek kalçadan ayrıldığı eklemi (bu bölge beyaz bir yağ hattıyla belirgindir) bulun. Eklemden kesip bütün butu iki parçaya ayırın.

Tavuk gövdesi yan yatırılmış durumda iken mutfak makası ile sırt kemiğinin iki yanından keserek kemiği göğüs etinden ayırın. Kemiği tavuk suyu hazırlamak için kullanabilirsiniz.

Tavuk göğsünü derisi alta gelecek şekilde yatırın. Keskin bir bıçak ya da mutfak makasıyla göğüs kemiği ve kıkırdak boyunca kesip ikiye bölün.

Son olarak bagetlerin derisini kemiğe doğru sıyırın. Elle ayrılmayan bölgelerde bıçak kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu