Büyükyalı Organik Pazar Açılıyor

Büyükyalı Organik pazar açılıyor. Ekolojik pazarlara bir yenisi daha ekleniyor.

Büyükyalı ve eVeBahçe işbirliğiyle, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği danışmanlığında ve %100 Ekolojik Pazar konseptinde açılacak olan Büyükyalı Semt Pazarı, 13 Haziran’dan itibaren cumartesi günleri hizmet verecek.

Organik tarım üreticisi ve sağlıklı, zehirsiz gıdaya ulaşmak isteyen türeticileri buluşturan %100 Ekolojik Pazarlar ve satış noktalarının sayısı, Büyükyalı %100 Ekolojik Pazar satış noktası ile birlikte İstanbul’da 5’e, Türkiye genelinde ise 7’ye yükseliyor. Ekolojik tarımı ve organik ürünleri yaygınlaştırmanın en önemli araçlarından biri olan %100 Ekolojik Pazarlar, sağlıklı gıdaya ulaşmanın en kısa yolu olmayı sürdürüyor.

Büyükyalı Organik Semt Pazarı, 13 Haziran’dan itibaren her cumartesi Saat 10.00-18.00 saatleri arası hizmet verecek.

Ekolojik Pazarlar Nedir?

Türkiye’de ekolojik ürün üretim ve tüketimini sağlıklı işleyen, adil, sürdürülebilir ve güvenilir bir alış – veriş modeli aracılığı ile yaygınlaştırmak için kurulan %100 Ekolojik Pazarlar,  toplumun sosyal ve kültürel buluşma noktası olan halk pazarlarının yeni bir anlayış ile dönüştürülerek kentlilere tekrar kazandırılması amacına uygun bir şekilde tasarlanmıştır.

Yalnızca ekolojik ve biyolojik kelimeleri organik kelimesi ile eşdeğer anlama sahiptir. Doğal, naturel, %100, hormonsuz, hakiki, saf gibi ifadeler organik ürün anlamına gelmemektedir. Bu şekilde ifade edilen ürünlerin üretiminde suni gübre ya da zirai ilaç vs. kullanılmaktadır. Dolayısıyla organik ürünler için; organik, biyolojik ya da ekolojik ifadeleri kullanılır.

Organik tarım ürünleri için “ekolojik ürün sertifikası” verilmektedir. Bir ürünün organik olup olmadığını bu şekilde anlayabilirsiniz.

Organik tarım konusunda bilinçlenme beraberinde beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesini de getirmiştir. Fakat bu ürünlere ulaşım özellikle şehirde yaşayanlar için zor olabilmektedir.  Bu sebeple Buğday Derneği’nin öncülüğünde İstanbul başta olmak üzere pek çok şehirde ekolojik pazarlar projesi hayata geçirilmiştir.

Ekolojik pazarlarda %100 organik tarım yöntemleriyle üretilmiş ürünler satılmakta ve ekoloji temalı çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Büyükyalı Ekolojik Pazar Açık Adresi: Kennedy Cad., No:52V, Zeytinburnu, İstanbul

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu