Buzdolabı Seçimi Nasıl Yapılır?

İyi bir buzdolabı alıp, onu uzun süre kullanmak istiyorsanız alışveriş sırasında birtakım unsurları göz önünde bulundurmanız gerekir.

Buzdolabı, gıdaların muhafaza edildiği yer ve mutfağın temel araçlarından biridir. Besinlerin daha sağlıklı koşullarda saklanabilmesi, kullanım açısından iyi verim alınabilmesi için buzdolanbı satın alırken bazı unsurlara dikkat etmelisiniz.

Hacmi belirleyin

Öncelikli olarak, ihtiyacınız olan hacmi belirleyin. Kalabalık bir aile için 650-790 lt hacimli bir buzdolabı uygun olacaktır.

Buzdolabı seçimlerinizde, buzdolabının no-frost olmasına ve hacminin ihtiyacınıza göre olmasına dikkat edin. No-frost buzdolapları, enerji tasarrufu için ideal bir seçim olacaktır. Küçük ev aletlerinden, güneş enerjisiyle şarj olan radyoları ve fenerleri tercih edin.

Eni ve yüksekliği ölçün

Mutfağınızda buzdolabı için ayırdığınız yeri ve yüksekliği ölçün. Alacağınız buzdolabı ayırdığınız yere büyük gelirse, mutfağınızda gereksiz değişiklikler yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Buzdolabı kapağının hangi yöne açılacağına karar verin

Mutfağınızda dolapların ve tezgâhın konumuna göre buzdolabının yerini ayarlayın ve kapağın açılacağı yönü belirleyin. Çift kapılı, 4 kapılı ve tek kapılı seçeneklerden uygun olanı seçin. Seçimi yaparken, kullanım kolaylığını ve alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurun.

Enerji tasarrufuna dikkat edin

Tüm ev eşyaları arasında en çok elektriği buzdolabı tüketir, çünkü aralıksız olarak çalışır. Bu nedenle, enerji tasarrufu sağlamak için standart enerji tasarrufu sağlayan makineleri tercih. A sınıfı bulaşık makineleri, en fazla enerji tasarrufu sağlayan makinelerdir.

Dondurucu ve soğutucu ayarlarına dikkat edin

Buzdolabının dondurucu ve soğutucu ayarlarının ayrı olması önemlidir. Bu durumda dondurucunun ayarını yükselttiğinizde, soğutucu kısmında bulunan yiyecek ve içecekler buz tutmayacaktır. Buz tüketiminiz fazlaysa, buz yapma fonksiyonu olan bir makine tercih edin.

Buzdolabı alırken teknik özelliklerinin yanı sıra, mutfaktaki yaşam alanınızı da göz önünde bulundurun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu