Buzdolabı ve Derin Dondurucu Düzeni

Buzdolabı ve derin dondurucu düzenini sağlamak için haftada bir malzemeleri elden geçirmeniz ve birbiri ile benzer malzemeleri birarada tutmanız yeterlidir.

 Buzdolabı ve derin dondurucunun sürekli düzenli olması, hem evin sakinleri, hem de sürekli mutfakta yemek yapan kişiler için büyük rahatlık sağlar. Buzdolabı ve derin dondurucu düzenini sağlayarak, alışverişlerinizin verimini de arttırabilirsiniz. İsrafı önlemiş ve sadece gerekli malzemeleri satın alıyor olursunuz ki bu da ev bütçenize katkı sağlar.

Buzdolabındaki her şeyi boşaltın. Dolabın içini karbonatlı su karışımı ile temizleyerek, taze bir koku kazandırın. (Bu karışım çin yarım litre suya, iki çorba kaşığı karbonat ekleyin.) Buzdolabı düzeninde en önemli nokta, birbirine benzer malzemeleri bir arada tutmaktır; soslar kapakta, süt ve meyve suları üst rafta, yoğurt, peynir ve yumurtalar başka bir rafta tutulabilir. Etler ile sebze, meyveleri de ilgili çekmecelere yerleştirin. Eğer buzdolabı veya derin dondurucunuza çok fazla malzeme yerleştirirseniz, hava sirkülasyonunu engellersiniz.

Buzdolabındaki yiyecekleri 1-4 derece arasında muhafaza edin. 3 derecenin üzerinde muhafaza edilen yiyecekler çok daha çabuk bozulur. Genellikle buzdolabının en soğuk yeri, derin dondurucunun hemen altındaki raftır. Buzdolabının en altındaki raf, en düşük soğukluğa sahipken, kapısı ise buzdolabının tamamından çok daha az soğuktur.

Derin dondurucunun sıcaklığı -18 derece olmalıdır. Buzdolabı ve derin dondurucunun sıcaklığını belirli aralıklarla kontrol etmek gerekir. Termometre cihazları bunu yapmak için en uygun yöntemdir.

Haftada bir defa, buzdolabının tamamını kontrol ederek, kalan yemek artıkları ve bozulmuş sebze, meyvelerden kurtulmak gerekir. Çalışıyorsanız, sabahları evden çıkışınızı kolaylaştırmak için, atıştırmalık yiyecek hazırlamakta kullanacağınız malzemeleri, türlerine göre buzdolabı konteynerlerinde tutarak, işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Buzdolabının içine açık bir kutuda karbonat yerleştirirseniz, kötü kokulardan kurtulmuş olursunuz. Bu kutuyu her üç ayda bir değiştirmeniz gerekir. Eğer etkisini kaybederse, daha erken de değiştirebilirsiniz. Kutunun üzerine tarihini yazarak, takip edebilirsiniz.

Buzdolabı ve derin dondurucu düzeni, belirli aralıklarla tüm mazlemeleri elden geçirmeyi gerektirir. Birbirine benzer malzemeleri bir arada tutarak, genel düzeni kolaylıkla sağlamış olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu