Buzdolabındaki Kötü Kokulardan Kurtulma Yöntemleri

Buzdolabında uzun süre beklemekten dolayı bozulup çürüyen sebze ve meyvelerin yarattığı kötü koku can sıkıcı olabiliyor.

Bazen, buzdolabındaki bir gıdanın varlığını unuturuz, ta ki bir gün tüm buzdolabını kötü bir kokunun sardığını fark edene kadar. Üstelik rahatsız edici kokuyu yaratan gıdayı buzdolabından çıkarsanız dahi, kötü koku haftalarca kalabilir. Tüm buzdolabının içini baştan aşağıya silmeden, o nahoş kokudan kurtulmak mümkün olmaz.

Dolabınızın hoş kokmasını istiyorsanız, dolabınızın içine naftalin koyabilirsiniz. Ancak, naftalin kokusundan hoşlanmayan bir yapıya sahipseniz, dolabınızın içine koymak için, limon kabuğu ve karanfil tanelerini tercih edebilirsiniz. Böylece hoşlandığınız kokuların bulunmasını sağlamış olursunuz.

Herhangi bir sıvının dökülmediğinden emin olun

Meyve ve sebzeler, çürüdüklerinde keskin ve nahoş kokulu bir sıvı sızdırır; buzdolabınızı çürümüş sebze ve meyvelerden arındırırken bu sıvının buzdolabına dökülmediğinden emin olmalısınız. Özellikle de bir gıda paketinden sızmış ve çürümüş ise yarattığı kötü koku buzdolabının her köşesini sarar. Gıdaların tümünü buzdolabından çıkarıp buzla dolu bir soğutucuya koyun. Tüm rafları çıkarın ve hepsini sıcak su ve sabunla ovun; ardından 1 yemek kaşığı çamaşır suyu ve 3 litre su ile temizleyin. Bu işlemi, buzdolabının duvarlarına ve tavanına da uygulayın. Bir havluyla tamamen kuruladıktan sonra gıdaları yeniden içine yerleştirin.

Buzdolabı Düzeni

4 saati aşan elektrik kesintilerine dikkat

Dört saatten fazla elektrik kesintisiyle karşılaştığınız durumlarda, buzdolabındaki pek çok şeyi çıkarmalısınız. Karbonat ve kahve çekirdekleri, hoş olmayan kokuları gidermeye yardımcı olur. Bir diğer alternatif ise biraz pamuğu vanilya özü yağına batırmaktır. Bunlardan herhangi birini bir tabağa yerleştirip buzdolabının bir rafına koyabilirsiniz.

Kötü kokuları engelleyici kartuşları temizlemeyi ihmal etmeyin

Bazı buzdolapları kötü kokuları gidermeye yönelik kartuş içerir, fakat bu da çoğu zaman kesin bir çözüm sağlamaya yetmez. Hâlâ kötü kokularla karşılaşıyorsanız, kartuşu yerinden çıkarıp ılık suyla dolu bir kâsede, dört saat ya da daha fazla bekleterek temizlemeniz, ardından da dış ortamda en az sekiz saat bekleterek kurutmanız gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu