Buzlukta Daima Bulundurulması Gereken Yiyecekler

Mutfakta hayatınızı kolaylaştıran uygulamalardan biri de şüphesiz buzlukta her ihtimale karşı bulundurduğunuz yiyeceklerdir .

Buzlukta muhafaza ettiğiniz yiyecekler bazen israfı önler, bazen hayatınızı kolaylaştırır, bazense ani bastıran bir tatlı krizini önlemeye yarar. Buzlukta sürekli bulundurarak, hayatınızı kolaylaştırabileceğiniz birçok yiyecek vardır.

Buzdolabında Olması Gerekenler

Buz: Buzlukta daima bulunması gerekenlerin başında buz gelir. Özellikle yaz sıcaklarında ani gelecek misafirler için buzlukta her zaman yeteri kadar buz bulunmalıdır. Misafirlere özel olarak, suyu dondurmadan önce içine meyve, çeşitli otlar ve yenilebilir çiçekler katıp, buz parçalarının daha lezzetli ve estetik olmasını sağlayabilirsiniz.

Buzdolabında Olması Gerekenler

Bezelye: Taze bezelyeleri dondurarak, mutfakta elinizin altında sağlıklı sebzeler bulunmasını sağlayabilirsiniz. Bezelyeleri hızlıca çözdürerek, çeşitli bezelye çorbası ve bezelye yemekleri yapabilir, ya da pratik bir şekilde tereyağ ve taze nane ile tatlandırarak yemeklerinizin yanında garnitür olarak servis edebilirsiniz.

buzdolabinda-olmasi-gerekenler (7)

Nohut: Önceden haşladığınız nohutları buzlukta muhafaza ederek, çorba ve yemeklerinizi çeşitlendirebilir, ek bir tat katabilirsiniz.

Buzdolabında Olması Gerekenler

Üzüm: Üzüm tanelerini bir tepsiye dizerek dondurduktan sonra buzlukta bir buzdolabı poşetinde muhafaza ettiğinizde, içeceklerinizin içine birkaç tane atarak, sulandırmaksızın soğumasını sağlayabilirsiniz. Donmuş üzüm taneleri özellikle beyaz şarabı soğutmak için de çok şık bir çözümdür.

Buzdolabında Olması Gerekenler

Füme somon: Füme somon da buzlukta tutularak, kolay kanepe ve sandviçler hazırlamak için idealdir. Balık olduğu için buzluktaki süreyi diğer yiyeceklere göre daha kısa tutmak gerekir.

Buzdolabında Olması Gerekenler

Dondurma: Buzlukta sürekli dondurma bulundurmak ani durumlarda gerçek anlamda bir kurtarıcı olabilir. Dondurmayı meyve ve bisküvi yanında servis ederek, gayet pratik bir tatlı sunumu yapabilirsiniz.

Buzdolabında Olması Gerekenler

Yabani meyveler: Ahududu, yabanmersini ve kızılcık gibi yabani meyveleri buzlukta muhafaza ederek pratik bir tatlı olarak dondurma yanında ya da üzerlerine çikolata sosu veya şurup dökerek servis edebilirsiniz.

Buzlukta sürekli bulundurduğunuz bu ve benzeri yiyecekler mutfakta hayatınızı kolaylaştıracak ve son derece pratik çözümler üretebilmenize olanak verecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu