Buzluktaki Gıdalar Nasıl Çözdürülür?

Buzlukta sakladığınız gıdaları çözdürmek için işinize yarayacak pratik bilgiler:

Yiyeceklerinizi kullanacağınız ölçülere göre buzlukta saklayın. Bu şekilde, bir kere çözüp, gerisini ziyan etmemiş olursunuz. Gıdaları, buzdolabında veya mikrodalga fırında çözdürün. Oda sıcaklığını tercih etmemeye çalışın. Alternatif olarak, 30 dakika boyunca su içinde bekleterek çözdürebilirsiniz. Buzu erimiş etler, pişmeden en fazla 5 gün bozulmadan kalabilirler. Et saklarken poşetin hava almamasına dikkat edin. Dondurduğunuz eti, buzunu çözmeden de pişirebilirsiniz. Buzunu çözdürdüğünüz halde kullanmadığınız eti bir daha dondurmadan önce mutlaka pişirin. Bu şekilde, içinde bakteri oluşmasını engellemiş olursunuz.

• Buzluktan çıkarılan gıdalar, çözüldükten sonra tekrar buzluğa atılmaz. Gıdayı kullanacağınız kadar dondurun. Böylece gıda çözüldüğünde fazlası ziyan olmaz. 

• Buzluktan çıkardığınız gıdaları oda sıcaklığında çözdürmeyin. Donan gıdaların buzdolabında çözülmesini bekleyin. Mikrodalga fırınlarda çözüm için bir alternatif olabilir ama mümkün kalmadıkça kullanmayın. 

• Dondurduğunuz gıdanın hemen çözülmesi gerekiyorsa, soğuk su içinde çözdürebilirsiniz. Eğer soğuk su yöntemi ile çözdürecekseniz, suyu yarım saatte bir değiştirmeyi ihmal etmeyin. Suyu değiştirmeniz gıdanın içindeki bakterilerin üremesini yavaşlatır. 

• Buzlukta bulunan yaklaşık 2 – 2.5 kg ağırlığındaki bir gıda 24 saatte çözülür. 

• Dondurulmuş eti, ocak, fırın ya da ızgarada çözdürmeden pişirebilirsiniz. 

• Eti, hava ve su geçirmeyen bir kabın içine koyup, buzluğa atın. Eti soğuk suda çözdürecekseniz, poşet ile birlikte suya koyun. 

Donuk kümes hayvanlarını çözdürme yöntemi

Donuk et ürünlerini, en güvenilir ve sağlıklı çözdürme şekli, buzdolabında çözdürmektir. Bu yöntem uzun zaman alır, ancak sağlık açısından akıllarda şüphe bırakmaz. Buzdolabında çözme esnasında, birkaç noktaya dikkat edin: 

• Buzdolabında çözdürmenin esas kuralı, kilo başına beş saat buzdolabında tutmaktır. Örneğin, iki kiloluk bir kümes hayvanını çözdürecekseniz, kullanımdan en az on saat önce derin dondurucudan çıkarıp, buzdolabına koymalısınız. 

• Kümes hayvanları kendi paketlerinde eritilebildikleri gibi, derince bir kaba alınarak da eritilebilir. Eti düz tabağa koymayın, eriyen etin kanlı suyu buzdolabınıza akmasın. 

• Eritme işlemini paketten çıkararak yapacaksanız, yeni koyduğunuz kabın üstünü streç filmle kaplayın. Bu, hem tavuğun kokusunun buzdolabına yayılmasını engeller, hem de daha hijyenik bir erime sağlar. 

• Eriyen etin suyunun, buzdolabındaki başka gıdaların üstüne damlamamasına özen gösterin. Bu, tamamen sağlıksız bir durumdur. 

• Kümes hayvanı çözüldükten sonra, kullanıma kadar bir, iki gün buzdolabında muhafaza edilebilir. Ancak, etin tamamen hava almayacak şekilde sarılı olduğundan ve diğer yiyeceklerden uzak durduğundan emin olun. 

Kilo başına beş saat formülü ile, kümes hayvanlarını buzdolabınızda güvenle çözdürerek kullanabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu