Çalı fasulye yetiştirme önerileri

Baklagiller ailesinden olan çalı fasulyesi, otsu bir bitki türüdür.

Çalı fasulyesi, çakıllı ve taşlı topraklar dışında her türlü toprakta yetiştirilebilir. Bir yılda yetişen bitki, yumuşak ve organik maddece zengin topraklarda sağlıklı gelişim gösterir. Ayrıca çalı fasulyesi, ılık iklim bitkisi olduğundan, soğuğa karşı duyarlıdır.

Fasulye tohumdan yetiştirilir. Fasulyenin çeşidine göre de, tohumlar farklılık gösterir. Tohumlar; sarı, kahverengi, pembe, yeşil, kırmızı, mor ya da siyah renkte olabilir. Bitkinin sarılıcı ve dik çalı biçiminde iki formu bulunur. Yaklaşık 80 çeşidi bulunan fasulyenin Türkiye’de de birçok çeşidi bulunur. Bu nedenle, Türkiye’de en çok tüketilen sebzeler arasında yer alır. Çalı fasulyesi ile Ayşe kadın fasulyesi yeşil halde bulunan türlerdendir. Kurutulmuş olarak da; barbunya, boncuk, horoz, göbekli, dermason, şeker, Dombay fasulyesi ve börülce adı verilen çeşitleri bulunur.

Çalı fasulyesinin, çimlenmesi için yüksek sıcaklık gerekir. Sıcaklığın 2-3 dereceye kadar düşmesi, bitkiye zarar verir. Ancak çiçeklenme ve meyve bağlama dönemlerinde de, yüksek sıcaklık bitkiye zarar verir. Bitkinin veriminin, kalitesinin azalmaması ve sağlıklı gelişimi için tüm bu bilgilere dikkat etmek gerekir.

Siz de, bu bilgiler ışığında bahçenizde çalı fasulyesi yetiştirebilir ve bu besleyici yiyeceği sofralarınıza taşıyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu