Çalışma Masası Nasıl Olmalı?

Çalışma masası satın alırken, bazı noktalara dikkat ederek tercih yapılması önerilir. Çalışma masası alırken şıklığı kadar konforunu da göz önüne alın.

Odanızdaki hakim renge zıt renkte bir çalışma masası seçin. Açık renk bir ev için koyu, koyu renk bir ev için açık renk çalışma masası ideal olacaktır. Pencere önüne veya ışığın doğru bir şekilde yansıyabileceği bir yere yerleştirin. Oturacağınız sandalye veya koltukla uyumlu olmasına dikkat edin. Sandalyenin rengi kadar, yüksekliği ve rahatlığı da önemlidir. Aksi takdirde, alçak boylu bir sandalyeye oturup, yüksek bir masada çalışmak zorunda kalabilirsiniz.

Masanızda kullanacağınız aydınlatmaya, masanızın rengini belirledikten sonra karar verin. Koyu renk masalar için daha parlak bir aydınlatmaya ihtiyacınız olabilir. Masanın zamanla esneme yapmaması için, dayanıklı malzeme olmasına özen gösterin. Zemindeki kaplamaların kalkmasıyla oluşabilecek deforme görüntü, odanın dekorasyonunu olumsuz etkilediği gibi, motivasyonunuzu da olumsuz etkileyecektir.

Çalışma masasının konumlandırılacağı alana dikkat etmek gerekir. Bunun için masanın kaplayacağı alanın ölçülmesi önerilir.
Örneğin; yeterli köşe alanı varsa L formlu çalışma masası tercih edilebilir.

Masanın ölçüsü, özellikle de yüksekliği önemli bir konudur. Kullanıcı için ideal yükseklikte çalışma masası tercih edilmelidir. Doğru ölçü için, sandalye ile kontrol yapılabilir. Ayrıca, yükseklik ayarı yapılabilen bir sandalyede çözüm olabilir.

Çalışma masalarının kapaklarının sağlam ve esnek olmasına dikkat edilmelidir. Zira, çok sık aç-kapa yapılacağından, kapakların sıkıntı yaşatması söz konusu olabilir.

Çalışma masalarında, bilgisayar kasası ve yazıcı olsun, dosya ve evraklar olsun, tüm üniteler için depolama alanı olması önemlidir. Dağınıklığı da ortadan kaldırmak adına, çekmece ve rafları bulunan çalışma masasının tercih edilmesi önerilir.

Çalışma masalarında kullanılacak malzeme ve kitapların ağırlığı dikkate alınarak, sağlam malzemeden yapılmış bir masanın tercih edilmesi önerilir.

Çalışma masanızı seçerken, teknik konulara dikkat ederek, en uygun ve rahat masayı seçebilirsiniz.

Çalışma Masasında Aydınlatma Kullanımı

Çalışma masanızda rahat çalışabilmeniz için, doğru aydınlatmaları tercih etmelisiniz.

Evden çalışma kolaylığı sağlayan çalışma masaları, günümüzde yoğun talep görmektedir. Bu nedenle, çalışırken doğru aydınlatmanın kullanımı, oldukça önemlidir. Çalışma masanız için aydınlatma seçerken, öncelikle aydınlatmanızı, masanızın hangi kısmına yerleştireceğinize karar vermelisiniz. Kullanacağınız aydınlatmayı, masanızın üzerine doğru sarkacak şekilde yerleştirecekseniz, daha yüksek voltajlardaki aydınlatmaları kullanmalısınız. Eğer masanızın üzerine konulacak şekilde bir aydınlatmayı tercih edecekseniz, daha az voltajlı bir aydınlatmayı tercih etmelisiniz.

Aydınlatma kullanımında bilinçli davranarak, hem çalışmanızı kolaylaştırabilir, hem de enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Çalışma Masası İçin Dekorasyon Önerileri

Doğru düzenleme yöntemleri kullanılarak dekore edilen çalışma masası, zamandan tasarruf etmeye ve yapılan işten alınan verimi arttırmaya yardımcı olur.

Dağınık masa beyni yorduğu gibi algıyı da bulandırır. Çalışma masanız ile alakalı yapacağınız birtakım değişikliklerle, daha keyifli bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz.

Fazlalıklardan Kurtulun

  • Masanın üzerini gereksiz materyalden mümkün olduğunca arındırın.
  • Kullanmadığınız ya da çok az kullandığınız malzemeler için çekmece sistemlerini kullanın.
  • Kalabalık görüntüyü ortadan kaldırmak için klasör, kalemlik gibi düzenleyiciler edinin.
  • Masa yakınındaki, ulaşımı kolay olan bir bölüme, mantar pano yerleştirerek günlük notlarınızı organize edin.
  • Çöplerin, masanın üzerinde ve etrafında beklemesini önlemek için masanın yakınında çöp kutusu bulundurun.

Tasarımda Seçici Olun

  • İşe odaklanmanızı kolaylaştırmak ve sağlık sıkıntılarını önlemek için, ergonomik ve şık bir sandalye seçmeye özen gösterin.
  • İşe yoğunlaşmanıza yardımcı olması için, masa ve sandalye mobilyasında açık renk tonlarını tercih edin.
  • Çalışma alanınıza ferahlık katmak için masada bitki bulundurun.
  • Göz sağlığınız ve iş veriminiz için dekoratif ve işlevsel bir masa lambası edinin.

Çalışma masası dekorasyonundaki tercihleriniz, keyifli bir çalışma ortamı yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Çalışma Masanızı Pencere Önüne Yerleştirin

Evden çalışıyorsanız, çalışma masanızı pencerenizin önüne yerleştirebilirsiniz.

Yapı marketlerde satılan demir raf ayaklarından satın alarak, bu raf ayaklarını kullanacağınız alanın dekorasyonuna uygun olacak renklerde boyayın. Boyadığınız raf ayaklarını, uygun gördüğünüz pencerenizin iki yanına monte edin. Monte ettiğiniz raflarınıza, çalışırken sık sık kullanacağınız dosyalarınızı yerleştirin. Çalışma masanızı, pencerenin altındaki duvara sabitleyin.

Bu öneri yardımıyla çalışma alanınızı pencere önüne taşımış ve kendinize daha fazla kullanım alanı yaratmış olacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu