Cam Bardakta Oluşan Bulaşık Makinesi Lekeleri Nasıl Engellenir?

Hayatımızı oldukça kolaylaştıran bulaşık makineleri, birçok mutfak araç ve gerecini sorunsuz yıkarken, cam bardakların üzerinde damlalar şeklinde su lekeleri bırakabiliyor. Bulaşık makinelerinin cam bardaklarınız üzerinde bıraktığı bu lekelerin önüne geçebilirsiniz.

Cam Bardakta Oluşan Bulaşık Makinesi Lekelerini Engellemek için Öneriler:

Cam Bardakta Oluşan Bulaşık Makinesi Lekeleri Nasıl Engellenir ?

  • Cam bardak satın alırken çok dar ve uzun olmayan modelleri tercih etmelisiniz. Makine içerisinde dar ve uzun bardaklar yanlış bir pozisyonda durarak, suyun bardak içine girmesini engelleyebilir. Böylece durulanamayan deterjan bardakta lekelere sebep olabilir. Kısa boylu ve geniş ağızlı bardaklarla bulaşık makinesinde daha başarılı sonuçlara ulaşabilirsiniz.
  • Bulaşık makinenizde mutlaka tuz ve parlatıcı kullanın. Yaşadığınız bölgede sular kireçli ise lekeler bu kireçten beslenebilir. Tuz ve parlatıcı kirecin leke bırakmaması için size yardımcı olacaktır. Parlatıcı olmadığı durumlarda ise tuz ile birlikte sirke de parlatıcı görevini üstlenebilir.
  • Sularınızda ki kireç oranı normalin çok üstünde ise parlatıcı gözündeki parlatıcı veya sirke kullanımına ek olarak makinenin içine rastgele bir miktar sirke atabilirsiniz.
  • Makineniz yıkama işlemini tamamladığında kapağını yarım saat sonra açmanızı öneririz. Yıkama işlemi biter bitmez makinenizi açarsanız makinenin içerindeki bulaşıkların üzerindeki su damlarının süzülerek bardakların üzerine gelmesine sebep olabilirsiniz. Bu durum bardakların üzerinde kuruyarak lekelere yol açabilir.

Cam Bardaklarda Oluşan Bulaşık Makinesi Lekeleri Nasıl Temizlenir ?

Cam Bardakta Oluşan Bulaşık Makinesi Lekeleri Nasıl Engellenir ?

Cam bardaklar, oluşan bulaşık makinesi lekeleri sonucunda genellikle temizlenilemez düşüncesi ile çöpe atılırlar. Bulaşık makinesinin yarattığı bu lekelerden birkaç püf noktası ile kurtulup bardaklarınızı eski haline döndürebilmeniz mümkün.

Bulaşık makinesinden lekeli çıkan bardaklarınızı içine sirke ekleyerek ve sıcak suda elinizle yıkayarak temizleyebilirsiniz. Sirke çoğu zaman lekeyi temizler. İnatçı lekelerde bardağı diş macunu ile ovarak da temizleyebilirsiniz.

Cam bardakların bulaşık makinesi üzerinde leke bırakması sorununun önüne pratik yöntemler ile geçebilirsiniz. Lekeli bardaklarınızı ise püf noktası ile geri kazanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu