Cam Güzeli

Cam güzeli nasıl yetiştirilir? Anayurdu Kuzey Afrika olan cam güzeli, çok dallı yapıya sahip bir bitkidir. Bahçenizde, balkonunuzda, saksılarda camgüzeli bitkisi yetiştirebilirsiniz.

Cam güzelinin anayurdu Afrika’nın tropikal bölgeleri olup, Kınaçiçeğigiller’dendir. Nemli toprak seven Cam Güzeli, gölge ya da sabah güneşinde yetişebilir. Çok fazla sıcaktan hoşlanmaz. Nisan ayında tohumu ekilip, yaza hazırlanabilir.

İç mekânlarda kullanmak için tercih edeceğiniz camgüzeli bitkisi, rengarenk çiçekleriyle, dekorasyonunuza renk katmanıza yardımcı olabilir. Bahçenizde camgüzeli bitkisi yetiştirerek bahçenizi renklendirebilirsiniz.

Cam Güzeli Bakımı

  • Su: Cam güzeli yazın bol sulanmalı ve belli aralıklarla yapraklarına su püskürtülmelidir.
  • Toprak: İyi kalitede toprağa bir miktar kaba dere kumu ve yaprak çürüntüsü katarak oluşturulur.
  • Gübre: İlkbahar ve yaz mevsimlerinde iki haftada bir sıvı gübre verilmelidir.
  • Işık: Cam güzeli bol ışık alan, havadar ve güneşli yerleri sever.
  • Isı: Ilık ortamları sever. Yazın aşırı sıcaklarında sıklıkla havalandırılmalıdır.

Katmerli, salkım şeklinde çiçekleri olan bir bitkidir. Bitkinin çiçekleri beyaz, pembe ve kırmızının tonlarındadır. Bu bitkinin sapları ince ve kırılgandır. Cam güzeli genellikle iç mekânlarda tercih edilir. Nemli ve gölge alanları seven bu bitki, Nisan ve Mayıs ayı gibi çiçek açar.

Uzun süre çiçekli kalır ve 35-40 cm boylanır. Yaprakları düz yeşil ya da alacalı olabilir. Çiçekleri yaz boyunca açar ve turuncu, mor, kırmızı, pembe, beyaz olur. Duvar saksıları ve saksılarda da çok güzel durur. Tohum ya da gövde çelikleri ile üretilebilir.

Güneş gören, aydınlık ve havadar bir yeri seven camgüzeli, adından anlaşılacağı üzere cam önlerinde veya balkonda yetiştirmek için idealdir. İlkbahar ve yaz mevsimlerinde, ayda bir ya da iki kez sıvı gübre verilmesi çiçeği güçlendirir.

Dikkatli sulanmalıdır, aşırı su çürütebilir. Sulama esnasında yapraklarını su serpilerek ıslatılmalıdır. Mevsim sonunda bozulan camgüzeli çiçeğinin saksısını ise değiştirmenize gerek yoktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu