Cam Kavanozlar Nasıl Değerlendirilir?

Cam kavanozlar nasıl değerlendirilir? Kullandığınız cam kavanozlardan sıkıldınız ve onları çöpe atmak yerine, farklı şekillerde değerlendirmek mi istiyorsunuz? Haydi boş kavanozları değerlendirelim.

İçerisinde birçok şeyi barındırabilen cam kavanozları, birkaç farklı fikir ile rengârenk bir hale bürüyebilir ve onları dekorasyona dahil edebilirsiniz. Evinizdeki cam kavanozları iyice temizledikten sonra, farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz.

Cam kavanozlar mutfakta ve evin diğer bölümlerinde farklı kullanım amaçları için değerlendirilebilir. Daha güzel bir görünüm sağlamak için camlarını temizleyerek, tamamen şeffaf olmasını sağlayın. Kapaklarını da dilediğiniz şekilde süsleyebilir ya da bir kumaş parçası veya kağıt ve kurdele ile kaplayabilirsiniz.

Kavanozlar
Kavanozlar

Boş Kavanozları Nasıl Değerlendirebilirim?

Kumaş parçalarından faydalanın

Evde bulundurduğunuz ya da kolaylıkla temin edebileceğiniz renk renk kumaş parçalarını kare şeklinde kesin ve kavanoz kapağına bir lastik yardımı ile tutturun. Yine aynı şekilde, kestiğiniz kumaş parçalarını, bir yapışkan yardımı ile kavanoz kapağına yapıştırabilir ve üzerini de kurdeleler ile renklendirebilirsiniz.

Şekerlemeler ile mutfağınızı renklendirin

Kullanmaktan sıkıldığınız cam kavanozları, rengârenk şekerlemeler ile süsleyebilirsiniz. Farklı boyutlarda olan kavanozlarınızın içine birbirinden farklı renklerdeki şekerlemeleri koyun ve mutfağınızın bir köşesinde samimi bir hava yaratın.

Cam kavanozlarınızı çiçekler ile süsleyin

Cam kavanozları değerlendirmenin en zahmetsizi ve belki de en güzel görünüme ulaştıranı, kavanozlardan vazo yapmaktır. Bunun için yapacağınız şey çok basit; rengârenk çiçekler veren bitkinizi, kullanmadığınız bir kavanozun içerisine yerleştirin ve odanızın istediğiniz bir köşesine koyun. Dilerseniz, akşam yemeklerinizde masanızı bu çiçekler ile süsleyin.

Kelepçe yardımı ile duvarlarınızı süsleyin

Nalburdan alacağınız bir kelepçeyi, farklı renklerde boyadığınız tahta parçalarına monte edin ve duvarınıza asın. Bu işlemin ardından, içini dilediğiniz malzeme ile süslediğiniz cam kavanozlarınızı kelepçeye yerleştirin ve duvarınızda harika bir görüntü yaratın.

Boş kavanozlarda fotoğraflarınızı sergileyin

Kullanmadığınız büyüklü küçüklü boş kavanozlarınızı vitrininizde ya da evinizin dileğinizin başka bir noktasında, yan yana dizin ve içerisine fotoğraflarınızı yerleştirin. Kavanozlarda renkli ve siyah-beyaz fotoğraflar kullanmak, oldukça hoş bir görüntü elde etmenizi sağlayacaktır.

Boş kavanoz değerlendirme
Boş kavanoz değerlendirme

Cam kavanozunuzdan mumluk yapın

Cam kavanozlarınızı vazo olarak değerlendirebileceğiniz gibi, onlardan mumluk da yapabilirsiniz. Bunun için yapacağınız şey çok basit: Boş kavanozunuzu alın ve içerisine küçük mumlar yerleştirin. Ancak bu noktada kavanoz camının, mumun yayacağı ısıya karşı dayanıklı olup olmayacağını göz ardı etmeyin. İçerisine mum yerleştirdiğiniz kavanozları, ister akşam saatlerinde evinizde otururken, isterseniz özel yemeklerde sofranızı süslemek için kullanabilirsiniz.

Kalemler, düğmeler cam kavanozların içinde

Evde dağınıklık yaratan düğme gibi ufak eşyaları, cam kavanozlar içinde saklayabilirsiniz. Dilerseniz, kavanozları çocuk odalarında kalemlik niyetine kullanabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, cam kavanozları yeniden değerlendirmenin birçok zahmetsiz ve oldukça masrafsız yolları vardır. Siz de bunlardan herhangi birini seçerek, cam kavanozları dekorasyonunuza dâhil edebilirsiniz.

Tatlı servisi için kullanın

Cam kavanozları cheesecake, panna cota veya parfe gibi bazı yumuşak tatlıları servis etmek için kullanabilirsiniz. Bunun için kavanozun üçte birini hazırladığınız tatlı malzemesi ile doldurarak, bir fırın tepsisi üzerinde pişirin. Tatlı çeşidine bağlı olarak, pişirirken fırın tepsisinin içini kavanozun yarısına gelecek kadar su ile doldurmak gerekebilir. Daha sonra üzerini dilediğiniz şekilde süsleyin. En az iki saat buzdolabında beklettikten sonra servis edin. Farklı bir sunum elde etmiş olacaksınız.

Boya kalemlerinizi koyun

Cam kavanozun içine çocuğunuzun boya kalemlerini yerleştirebilirsiniz. Uzun kalemler için kapaksız olarak kullanabilirsiniz. Çocuklar camın içini rahatça görebildikleri için, kavanozdaki malzemeleri kolaylıkla bulacaklardır. Dilerseniz, kavanozu çocuğunuz ile birlikte süsleyip, daha eğlenceli bir hale de getirebilirsiniz. Farklı cam kavanozlarını masa organizasyonu için kullanmak da mümkün: birine lastikleri, diğerine ataçları, bir diğerine kalemleri koymak gibi.

Süs ışıkları için kullanın

Cam kavanoların içine pilli süs ışıklarından koyarak, büyülü bir ışıklandırma elde edebilirsiniz. Büyükçe bir cam kavanozun içine bir ya da iki kordon pilli süs ışığı yerleştirin. Kavanozun kapağını kapatıp, içindeki ışıkları yaktığınızda, evinizin girişinde ya da yatak sehpanızda çok hoş bir ambiyans elde edebilirsiniz.

kavanoz
kavanoz

Kokteyl bardakları olarak değerlendirin

Cam kavanozları bir davet esnasında misafirlerinize farklı içecekler ikram etmek için kullanabilirsiniz. Görünüşü daha hoş bir hale getirmek için içlerine mutlaka birer süs bırakmanızı öneririz. Renkli bir bardak süsü kavanozların sadeliğine hareket katacaktır.

Mumluk haline getirin

Cam kavanozların içine birer tea light mum bırakarak, hoş bir ışıklandırma yaratabilirsiniz. Mumları yakarken uzun bir çubuk kullanın. Mumların ebatlarını kendi zevkiniz doğrultusunda belirleyebilirsiniz.

Otlarınızı taze tutun

Fesleğen gibi otların tazeliğini sağlamak için cam kavanozlarınızdan faydalanabilirsiniz. Mutfak tezgahınızın üzerinde içi su dolu bir cam kavanozda taze fesleğenler bulundurun. Aynı şekilde, çiçek vazosu olarak da değerlendirebilirsiniz.

Kumbara olarak değerlendirin

Bir cam kavanozu süsleyip, üzerinde yeterli büyüklükte, uzun bir delik açarak, çocuğunuz için para kumbarası haline getirebilirsiniz. Ya da evde bozuk paralarınızı koyabileceğiniz bir cam kavanoz hazırlayabilirsiniz. Bunun için kavanozun üzerine bir etiket ya da yazı yapıştırmanız yeterli olacaktır. Bu sayede, tüm bozukluklarınızı tek kavanozun içinde tutarak, bozuk paraların etrafa dağılmasını engellemiş olursunuz.

Evdeki cam kavanozlarınızı iyice temizledikten sonra, kapaklarını kullanım ihtiyacınız doğrultusunda süsleyerek, farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz. Cam kavanozlar hem sade görünümleri, hem de içlerinin görünür olması sebebiyle çok kullanışlı hale getirilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu