Cam kavanozlar ile evlerinizde tasarruf sağlayın

Evinizdeki hava almayan cam kavanoz sayısını arttırarak, ev bütçenize katkı sağlayabilirsiniz.

Ev bütçesini kontrol edebilmenin ön koşullarından biri, mevcudu en iyi şekilde muhafaza etmektir. Ev alışverişi yaptıktan sonra satın alınan malzemenin doğru şekilde saklanması, kullanımının daha uzun olmasını sağlar.

Özellikle mutfak alışverişlerinde satın alınan ürünler tazeyse, bozulmadan tüketilmesi, dayanıklı ürünler ise, doğru saklanarak uzun süre kullanımının amaçlanması önem taşır. Bu noktada, cam kavanozların önemi büyüktür. Cam kavanozlar, ağızları geniş olduğu, yemek yaparken kaşık ya da ölçüm kapları ile malzemenin içinden alımını kolaylaştırdığı ve hava sızdırmayarak malzemenin iyi muhafaza edilmesini sağladığı için tercih edilmelidir.

Cam kavanozların kullanımı için birtakım öneriler

Sıkışmış kavanoz kapakları…

Sıkışmış kavanoz kapaklarını açmak için kapak, ocak ateşine tutulur. Bu sayede, kapak kolayca açılır. Başka bir yöntemde de kaynar su dolu bir kap içinde, kavanoz ters çevrilir ve kapak bu suya sokulur. Bir diğer yöntemde ise, kavanozun altına kuvvetli bir şekilde el ile vurulur. Böylece, sıkışan kapak kolaylıkla açılır.

Cam kavanozların temizliği…

Cam kavanozları temizlemek için, kavanoz içine patates kabukları konulur. Bir gece bu şekilde bekletilen kavanoz, ılık suyla yıkanır.

Hava almayan cam kavanozlara yatırım yapıp, evinizdeki cam kavanoz sayısını arttırarak, orta ve uzun vadede mutfak alışverişlerinizin daha ekonomik olmasını sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu