Cam Ocak Nasıl Temizlenir?

Seramik cam ocak yüzeyleri temizlerken özel temizleme bıçağı kullanılmalı ve yüzeyin zarar görmemesine dikkat edilmelidir. Cam ocak temizleme yöntemleri nelerdir?

Seramik cam temizliğinde temizleme spatulasını kullanırken, temizleme bıçağı ile cam kenarındaki silikon yapıştırıcıların kazınmamasına dikkat edin. Şeker içeren (reçel vb.) yiyeceklerin döküldükten hemen sonra camın soğumasını beklemeden, spatula ile temizleyin.

Kapalı konserve kutularını ve cam kavanozları ısıtmayın. Kavanoz içerisinde oluşabilecek basınç, kavanozun patlamasına neden olabilir. Ocak yüzeyi ile tencere arasındaki nemden kaynaklanan buhar basıncı, tencerenin kaymasına ya da hoplamasına neden olabilir. Bu sebeple her zaman tencere altının ve ocak yüzeyinin kuru olmasına dikkat edin.

Bu tip ocağınızın temizlenmesinde buharlı temizleyicileri kullanmayın.

Cam Ocak Temizliği

Birikmiş yağ ve kir dokusunu temizlemek için, cam ocağınızı bulaşık deterjanıyla ıslattığınız bir süngerle temizleyin. Ocağınız çok kirliyse bu işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir. Sonra ocağınızı temiz ve nemli bir bezle durulayın. Kağıt havlu yardımıyla tamamen kuruduğundan emin olun. Ocağınızda, mineral birikimleri oluşmasına neden olabilen su lekelerini sirke yardımıyla temizleyebilirsiniz. Ayrıca bu iş için piyasada özel olarak üretilmiş temizleyiciler de bulunmaktadır.

Eğer katılaşmış lekeler varsa daha fazla beklemeden ocağı temizlemelisiniz. Ocağı söndürün ve sıcak tencere ya da tavayı ocaktan indirin. Ocağınıza zarar verebilecek ya da kalıntı bırakabilecek aşındırıcı temizleyicileri, çizici bezleri, bulaşık tellerini ya da fırçaları cam ocağınız üzerinde kullanmayın. Ellerinize fırın eldivenleri takın ve bu ocaklar için üretilmiş bir ıspatula kullanarak 45 derece açıyla ocağınızı kazıyın. Kiri biraz bastırarak özenle temizleyin. Kalan tortuları ocak tamamen soğuduktan sonra temizleyin. Kalan kir tamamen temizlenmeden ocağınızı kullanmamaya özen gösterin.

Kolay gelsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu