Çamaşır Kurutma Makinesi Çeşitleri

Piyasada üç çeşit çamaşır kurutma makinesi vardır. Bunlar: bacalı ve kondenserli ve ısı pompalı kurutuculardır.

Bacalı-Havalı Çamaşır Kurutma Makinesi

Bu kurutma makinesinin diğerlerinden ayrılan en büyük özelliği çamaşır üzerinden alınan nemli hava bir baca vasıtası ile dışarı atılmasıdır. Bu ise makine için bir dezavantajdır. Çünkü makinenin kurulması için odada veya banyoda bir baca deliği açılması gerekir. Açılmadığı takdirde makine nemli havayı içeriye vererek mobilya ve ahşap malzemelerin zarar görmesine neden olacaktır. Diğer yandan enerji tüketiminde en fazla yer alanda bu tip kurutuculardır. Çünkü devamlı olarak dışarıdan yeni hava almaktadır. Diğer makineler gibi kapalı bir hava çevrimi yoktur.

Çalışması ise, dışarıdan alınan hava ısıtıcılardan geçtikten sonar hava yöndendiriciler ile tamburun arka kısmındaki delikten (süzgeçten ) çamaşırların üzerine verilir. Tamburdan çıkan hava çamaşırın nemini bir miktar aldıktan sonra filtreden geçerek dışarı çıkar. Isı ve nem bir çıkış hortumu ile bina dışına, nadir hallerde oda yeterince büyük ise oda içine verilebilir. Bu durumda iyi bir havalandırma gereklidir. Sonra kullanılan hava baca borusu ile dışarı atıldığı için tekrar dışarıdan hava emilir. Emilen hava ısıtıcı üzerine üflenir. Bu durum tekrarlanır.

Çamaşır Kurutma Makinesi

Kondanserli / Bacasız Çamaşır Kurutma Makinesi

Bu kurutucu tipinde ise bacalı tipe gore biraz daha geliştirilmiştir. Ek olarak makine içerisinde malzemeler eklenmiştir. Bu makinede çamaşırdan gelen nemli hava dışarı atılmamaktadır. Tamburdan sonar kondanser denilen bir yoğunlaştırcıya verilmektadir. Yoğunlaştırıcıdan çıkan suyu toplamak için bir su tankı konulmuştur. Kondanserden çıkan hava tekrar kullanılmaktadır. Bir de bu makinede çift fan bulunmaktadır.

Motor dışarıdan aldığı havayı ısıtıcılar üzerine üfler. Burada ısınan hava hava yöndendiricileri yardımı ile tambur arkasındaki delikten çamaşır üzerine gönderilir. Tambura verilen sıcak hava çamaşırın nemi alır. Nemli hava kondanserdeki filitreden geçerek nemi alınır. Nemi alınmış hava ısıtıcı fan tarafından rezistans üzerine üflenir, sürekli bir hava çevrimiyle camamaşırlar kurutulmuş olur. Kondanser içerisine giren nemli havanın nasıl nemi alındı diye düşünüyorsak; yukarıda da belirtildiği gibi kondanser içerisinde birbirine 90 derece dik olan ince aliminyum kanallar bulunur. Soğutucu fan dışarıdan aldığı soğuk havayı kondanser plakaları üzerine üfler nemli hava kondanser içerisinde soğuk hava ile ısı alışverişine girer ve yoğunlaşır. Yoğunlaşan su bir haznede toplanarak su haznesine ulaşır. Bir şamandıra ve şalter ile alt haznenin taşmaması sağlanır ve su tankı dolduğunda geri dönüş hortumundan şamandıra haznesine ulaşır ve şalteri harekete geçirerek programı durdurur ve uyarı verir. Ancak su tankı boşaltılırsa kurutma tekrar başlayabilir. Böylelikle su tankında biriken su makineye ve etrafa zarar vermemiş olur.

Kondanserli kurutucularda kondanser önü kapatılmamalıdır. iyi bir kurutma istiyorsak her kurutmadan sonra kondanser ve su tankı kontrol edilip gerekli bakım yapılmalıdır.

Isı Pompalı Çamaşır Kurutma Makinesi

Diğer kurutucularda mevcut olan ve enerji tüketiminin artmasında ana rol oynayan ısıtıcı (200-2500Watt) ısı pompalı kurutucuda yoktur. Kurutucularda gerçek anlamda enerji tasarrufu ısı pompalı kurutucular ile sağlanmaktadır. Isı pompalı kurutucularda klimalarda olduğu gibi kompresör kullanılmıştır. Kompresör yardımı ile R 134 a gazı çeşitli evrelerden geçirilerek çamaşırların kurutulması sağlanır.

Kompresör içerisindeki gaz kondanser içerisinde sıkıştırılır. Sıkışan gazda bir ısı açığa çıkar. Açığa çıkan bu ısı hava yönlendiriciler ile tambur içindeki çamaşır üzerine verilerek çamaşırın kuruması sağlanır, yani nemi alınır. Nemli hava evaparatörün bakır borularından geçerek yoğunlaşır. Böylece hava ısısını ve nemini bırakarak kondensere gelir. Çevrim bu şekilde devam eder. Çamaşır üzerine üflenen havanın nemi alındığı için kurutma daha kısa sürede ve daha az enerji sarfiyatı ile gerçekleştirilir. Isı pompalı kurutucu da diğer kurutuculara göre ısı düşüktür. Bu da çamaşırların zarar görmesini ve tehlikeleri aza indirir.

Dıştan bakıldığında kondenserli ve ısı pompalı kurutucular arasındaki tek fark ısı pompalı kurutucuda makinenin ön alt kısmında tekmelik altında filtre çekmecesi bulunmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu