Çamaşır Kurutma Makinesi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çamaşır kurutma makinesi kullanırken nelere dikkat edilmeli? Soğuk havalarda ve balkonu olmayan evlerde çamaşırları kurutmak zordur. Soğuk havalarda, balkonsuz evlerde ve kısıtlı zamanda kurutma için çamaşır kurutma makinesi kullanabilirsiniz.

Çamaşırlar, evlerin içinde çek-aslara asılıyor ya da petek üzerinde kurutuluyor. Bu da, ev içinde dağınıklığa sebep oluyor. Üstelik çamaşırların kuruması da çok uzun sürüyor.  Aynı zamanda bu durum ortamın ısısını düşürüyor.

Kışın çamaşırlar daha zor kurur ve kurumaları için daha uzun süre beklenir. Bu sebeple çamaşır kurutma makinesi kullanılabilir. Kurutma makinesi ile çamaşır kurutmak çok daha az süre gerektirir ve zaman tasarrufu sağlar. Kurutma makinesinin, kolay ve zahmetsiz kullanım avantajı bulunur.

Program seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli şey, kurutacağınız çamaşırın kumaşının cinsidir. Kumaşın cinsine uygun program seçmelisiniz. Program seçerken, çamaşırın tamamen mi, ütü yapacak kadar mı kurumasını istiyorsunuz yoksa nemli mi kalmasını istiyorsunuz karar verin.

Ayrıca çamaşır kurutma makinesi çeşitleri arasından birini seçin.

Neden Kurutma Makinesi Kullanmalısınız?

Hayatınızı kolaylaştırmak, çamaşırlarınızın daha kısa sürede kurumasını sağlamak ve zamandan tasarruf etmek amacıyla evinizde çamaşır kurutma makinesi kullanabilirsiniz.

Çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra doğal yoldan kurumasını beklemeniz zaman kaybı yaşamanıza neden olacaktır. Çamaşırların kuruma süresi bulunduğunuz mevsime göre değişiklik gösterecektir. Yaz aylarında çamaşırlar daha kısa sürede kururken, kışın çamaşırların kuruma süresi daha da uzayacaktır. Çamaşırlarınızı balkonda kurutuyorsanız, egzoz çıkan is, kış aylarında ısınma nedeniyle oluşan hava kirliliği çamaşırlarınızın daha kurmadan kirlenmesine yol açar.

Evinizin içinde kurutmaya çalıştığınız çamaşırlar, evinizin da dağınık bir görüntü oluşturur. Evin içinde çek – aslara ya da koltuklara atılarak kurutulmak istenen çamaşırlar, evin ortam ısını düşürür. Aynı zamanda ortamda nem oluşmasına sebep olur.

Evinizde çamaşır kurutma makinesi kullanarak, zamandan kazanabilir, sağlığınızı korur ve evinizin dağınık görünmesini engellemiş olursunuz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Her kullanımdan sonra tüy filtresi değiştirilmelidir.
 • Çamaşırlar kurutma makinesine konmadan önce lekeleri çıkmış mı diye kontrol edilmelidir. Kurutma makinesi, çıkmamış lekelerin daha derine işlemesine sebep olabilir.
 • Kurutma makinesine konmadan önce tüm çamaşırlar tek tek sallanmalıdır.
 • Pamuklular için normal program, sentetikler için basınçlı program seçilebilir.
 • Yumuşatıcı kullanılmalıdır.
 • Kuruyan giysileri bekletmeden çıkarılmalıdır.

Çamaşır kurutma makinesi kullanarak çamaşırlarınızı soğuk havalarda da kısa sürede kurutabilirsiniz.

Çamaşır Kurutma Makinesinde Program Seçimi

Çamaşır yıkadıktan sonra, eğer zamanınız yok ise, kurutma makinesi kullanarak zamandan tasarruf edebilir ve çamaşırları kolaylıkla kurutabilirsiniz. Çamaşır kurutma makinesi kullanırken program seçimi nasıl yapılır?

 • Program seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli şey, kurutacağınız çamaşırın kumaşının cinsidir. Kumaşın cinsine uygun program seçmelisiniz.
 • Program seçerken, çamaşırın tamamen mi, ütü yapacak kadar mı kurumasını istiyorsunuz yoksa nemli mi kalmasını istiyorsunuz karar verin. 
 • Makinenin su boşaltma hortumunun gidere bağlı olup, olmadığını kontrol edin. Eğer bağlı değilse, lavabo ya da küvetin kenarına asabilirsiniz. 
 • Makinenin fişini takın. 
 • Çamaşırları makineye yerleştirin. 
 • Kurutma makinesinin düğmesini döndürerek, makinenin çalışma süresini ayarlayın. Süresini ayarladıktan sonra makineyi çalıştırın. 
 • Kurutma işlemi bittikten sonra, makinenin düğmesini kapatın. Çamaşırları içinden çıkarın ve makinenin fişini çekin. Çamaşırları bekletmeden makineden çıkarmaya özen gösterin. Aksi takdirde çamaşırlar buruşacaktır.

Kurutma makinesinde program seçimi ve makinenin çalıştırılması ile ilgili bu bilgileri bilirseniz, işleminiz daha kolay bir hal alacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu