Çamaşır makinelerinin bakımı

Çamaşır makineleri kullandıkça zamanla yıpranır. Makinenizin yıpranmaması için düzenli olarak bakım yapmalısınız. Evde çamaşır makinesi bakımı nasıl olur?

Çamaşır makinenizin başlıca düşmanı kireçtir. Makine bakımında ilk olarak; mümkün oldukça makinenizi kireçten korumaya özen göstermelisiniz. Makinenizin kireçlenmesine sadece kireçli su değil, kullandığınız deterjanlarda neden olabilir. Bunu önlemek için çamaşır yıkarken deterjanınızın içine kireç önleyiciler ilave edebilirsiniz.

Çamaşırlarınızı yıkarken kullandığınız toz deterjan atıkları zamanla deterjan çekmecesinde birikir. Bu birikimi önlemek için sık sık, deterjan çekmecesini çıkarıp lavaboda bol su ile yıkamalısınız. Deterjan çekmecesini yıkadıktan sonra iyice kurumasını bekleyiniz.

Makinenizi üç – dört ayda bir su bardağı deterjan ile 90 derece de ön yıkamasız bir programda boş olarak çalıştırırsanız, makinenizin ömrünü uzatmış olursunuz.

Makinenizde meydana gelebilecek çatlama, su kaçırma gibi olaylara erken müdahale edebilmek için makinenizin su giriş hortumlarını gözünüzle sık sık kontrol etmelisiniz.

Makinenizin filitresini temizlemeyi ihmal etmeyin

Çamaşırlarınızı yıkarken cebinde unuttuğunuz bozuk para, düğme ya da yabancı bir madde pompaya girerek makinenizin ömrünü kısaltabilir. Bunu önlemek için makinenizin pompasını belirli aralıklarla temizlemeniz gerekiyor. Makine filitrenizi nasıl temizleyeceğinizi makinenizin modelini ve özelliklerini göz önünde bulundurarak teknik servisten öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu