Çamaşır Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Uzun yıllar kullanabileceğiniz ve en yüksek verim ile tasarrufu sağlayabileceğiniz bir çamaşır makinesine sahip olmak istiyorsanız, alışveriş esnasında bazı unsurları göz önünde bulundurmalısınız. 

Çamaşır makinenizin ömrü doğru kullanıma bağlı olduğu kadar, doğru seçimle de alakalıdır. Öncelikle doğru makineyi almalı ve uygun şekilde kullanmalısınız. Böylece makinenizi uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Çamaşır makinesi kullanımı

  • Çamaşır makinenizin kullanımında her zaman kapasitesini göz önünde bulundurun.
  • Çamaşır makinenizin içini fazla doldurmayın. Her yıkama programının belirttiği ölçüde makineyi doldurun. Yarım doldurulmuş makineyi, tam performans programında çalıştırırsanız, verimli sonuç alamayabilirsiniz. Diğer bir ihtimalde de yarım yük programında, makineyi ağzına kadar doldurursanız, giysileriniz tam olarak temizlenmeyebilir.
  • Deterjan kullanımı, makinenizin programına göre ayarlanmıştır ve kullanım talimatlarına uymanız gerekir. Fazla deterjan, makinenize zarar vereceği gibi, az deterjan çamaşırlarınızın temizlenmemesine neden olacaktır.

Çamaşır makinası kullanımında tasarruf önerileri

  • Çamaşır makinamızı tam dolu çalıştırmaya özen göstermeliyiz.
  • Az miktarda çamaşır yıkayacaksak ekonomik programı seçmeliyiz.
  • Çok kirli olmadığını düşündüğümüz, fakat yıkanması gereken çamaşırlar için de ekonomik programı seçmeliyiz.
  • Çok enerji harcanmasına sebep olacağından  fazla deterjan kullanmamalıyız.
  • Çamaşırları ipte kurutmayı tercih etmeliyiz.

Çamaşır makinesi

Çamaşır makinesi seçimi

Çamaşır makineleri hacimlerine göre değişiklik gösterir. 10 kg hacimli çamaşır makinesi almayı tercih ederseniz, evinizdeki balkonun genişliğini ve kurutma makinenizin hacmini göz önüne alın. Kurutamayacağınız kadar çok çamaşırı yıkadığınızda, beklemekten çamaşırlarınız kokabilir.

Çamaşır makinelerinin kapaklarına dikkat edin. Bazıları dar, bazıları geniş olarak üretilir. Makineyi koyacağınız yerin boyutunu göz önüne alarak seçiminizi yapın. Ayrıca kapağın hangi yöne açıldığını da kontrol edin.

Kullanacağı suyu, çamaşır miktarına göre otomatik olarak ayarlayan makineleri tercih edin. Diğer standart makineleri, çamaşır miktarını göz önüne almaksızın aynı miktarda su harcar. Bu seçimle su tasarrufu yapabilirsiniz.

Çamaşır makinesi alırken, markası kadar teknik ve görsel özellikleri de önemlidir. İhtiyaçlarınızı belirlemeden makine almamaya dikkat edin.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu