Çamaşır Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Çamaşır makinelerine düzenli olarak bakım yapmak, hem kıyafetleri daha temiz yıkamasını sağlar hem de makinenin uzun süre bozulmadan kullanılmasına yardımcı olur.

Çamaşır makinesinin belirli aralıklar ile teknik servis tarafından bakımının yapılması gerektiği gibi, teknik servis dışındaki bakım işlemlerini bireysel olarak yapabilirsiniz.

  1. Sıvı ya da partiküllü deterjan kullanmanız fark etmeksizin, deterjan bölümünü sık sık temizleyin. Deterjan bölmesini temizlemeniz, makinenin her yıkama için koyduğunuz deterjanı hızlı ve etkili bir şekilde alabilmesini sağlayacaktır.
  2. Çamaşır makinesinin su hortumunun ucunda bulunan filtrede, zaman içerisinde kir birikebilir. Bu durum verimin azalmasına yol açacağı gibi, çamaşırların eskisi kadar iyi yıkanmamasına da neden olabilir. Bu nedenle, filtrenin düzenli aralıklarla temizlenmesi gereklidir.
  3. Makinenin arkasında bulunan su hortumlarının düzenli olarak kontrol edilmesi ve herhangi bir ezilme, burkulma ya da kırılma durumunda düzeltilmesi önemlidir.
  4. Yünlü ya da iplikli kıyafetlerden gelen tüylerin makinede birikmesini engellemek için bu tür kıyafetler kuru temizlemeye verilmeli ya da yıkama işleminin ardından pompa filtresi temizlenmelidir.
  5. Kıyafetlerin içinde unutulan metal para gibi cisimler tamburun paslanmasına neden olacağından, kıyafetleri yıkamadan önce kontrol etmek önemlidir. Buna rağmen tambura metal cisim kaçması durumunda, oluşan pasları temizleyebilmek için klor içermeyen çözücüler kullanılmalıdır.

Hem enerji tasarrufu yapabilmek hem de makineyi uzun ömürlü kullanabilmek için, yeteri kadar dolmadan makineyi çalıştırmamak gerektiği de unutulmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu