Çamaşır Makinesi Neden Su Almaz?

Çamaşır makinesi neden su almaz? Bazen çamaşır makineleri su almaz ama çalışmaya devam eder ya da çamaşır makinesinin deterjan bölümü su almaz. Peki neden çamaşır makinesi su almıyor?

Evde temizliği büyük ölçüde kolaylaştıran çamaşır makineleri arızalanmaları durumunda da çamaşır yığınlarıyla karşı karşıya kalmamıza sebep olur.

Çamaşır makinesinde zaman zaman bazı arızalanmalar görülebiliyor. Çamaşır makinelerine düzenli olarak bakım yapmak, hem kıyafetleri daha temiz yıkamasını sağlar. Hem de makinenin uzun süre bozulmadan kullanılmasına yardımcı olur. Çamaşır makinesi arızaları ve tamir yöntemleri için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Çamaşır makinelerinde yaşanan arızalardan biri de makinenin içerisine su almamasıdır. Bu arıza bazen kolayca çözülebilirken bazen de teknik servis gerektirir. Servis çağırmadan önce makinenin ne sorunu olduğunu kontrol edebilirsiniz. Çamaşır makinesi neden su almaz?

Çamaşır makinesi su almıyor
Çamaşır makinesi su almıyor

Çamaşır Makinesi Su Almıyor ama Neden?

Çamaşır makinesinin su almaması durumunun çeşitli sebepleri vardır. Bir tamirci çağırmadan önce sebebin ne olduğunu tespit edebilirsiniz. Çamaşır makinesi neden su almaz? İşte çamaşır makinesinin su almama sebepleri:

 • Sular kesildiğinde çamaşır makinesi su almaz. Çeşmelerin yanı sıra ana su vanası da kontrol edilmelidir.
 • Çamaşır makinesinin bağlı olduğu musluk kapalı olabilir. Musluğu saatin tersi yönüne çevirmelisiniz.
 • Çamaşır makinesinin su giriş hortumu kırılmış olabilir. Hortum kontrol edilmeli ve eğer kırık varsa değiştirilmelidir.
 • Çamaşır makinesinin hortum filtresi tıkalı olabilir. Hortum sökülerek filtre kontrol edilmelidir. Tıkanan filtre temizlenmelidir.
 • Çamaşır makinesinin kapağının tam kapanmamış olması ya da kapağa giysi tıkanmış olması da makinenin su almasını engeller. Kapağın kapalı olduğundan emin olun. Kapak kilidi bozulmuşsa servis çağırmak gerekir.
 • Yaz aylarında yoğun su kullanımından kaynaklanan su basıncındaki düşme de çamaşır makinesinin su almasını engeller. Yüksek katlarda oturanlarda bu arıza daha sık görülür.
Çamaşır makinesi su almıyor videosu
 • Çamaşır makinesini su giriş ventilinin tıkanması da su alınmasını engeller. Bu arızanın giderilebilmesi için su giriş hortumunun makineye bağlandığı noktadan sökülerek buradaki filtre temizlenmelidir.
 • Deterjan kutusunda bulunan kanalların tıkanması da makinenin su almasını engeller. Bu arızanın giderilebilmesi için kanalların açılması gerekir.
 • Bunların haricinde emniyet ventilinin arızalı olması, ventile giden elektrik kablosunun çıkmış olması, anakart veya makine beyninin arızalanmış olması, su seviye anahtarının arızalanmış olması, makinenin herhangi bir parçasında elektrik kaçağı olması, pompa motorunun arızalı veya tıkalı olması gibi durumlar da çamaşır makinesinin su almasını engeller. Bu arızaları teknik servis tespit edebilir.

Çamaşır Makinesi Su Almıyor ise Yapılması Gerekenler

Çamaşır makinesi neden su almaz merak ediyorsanız şunları kontrol etmelisiniz:

 • Makinenin valf filtresi kontrol edilmelidir. Filtre kirli ise temizlenmelidir.
 • Makinenin su giriş hortumuna bakılmalıdır. Bu hortum tıkanmışsa makine su almaz.
 • Su giriş hortumu kıvrılmışsa makine su almaz. Bu da kontrol edilmeli.
 • Bazen aklınıza bile gelmeyebilir ama su kesintisi yaşanıyorsa da makine su alamaz.
 • Makinenin kapağı da kontrol edilmeli. Kapak kapanmamışsa makine çalışmaz ve su almaz.
 • Makinenin deterjan bölümü de kontrol edilmeli. Deterjan bölümü tıkanmışsa makine su alamaz.

Çamaşır makinesi neden su almaz sorusunun birden çok cevabı olduğunu gördük. Gerekli kontrolleri yapıp basit bir durumsa sorunu kendiniz çözebilirsiniz. Fakat çamaşır makinesinin elektrikli bir alet olduğunu ve ona müdahale ederken dikkatli olmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Yapamayacağınızı düşünüyorsanız muhakkak bir profesyonelden yardım alın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu