Çamaşır Makinesi Terimleri

Günümüzde kullanılan çamaşır  makineleri oldukça teknolojiktir.

Çamaşır makinenizin içini fazla doldurmamalısınız. Her yıkama programının belirttiği ölçüde makineyi doldurun. Yarım doldurulmuş makineyi, tam performans programında çalıştırırsanız, verimli sonuç alamayabilirsiniz. Diğer bir ihtimalde de yarım yük programında, makineyi ağzına kadar doldurursanız, giysileriniz tam olarak temizlenmeyebilir.

Deterjan kullanımı, makinenizin programına göre ayarlanmıştır ve kullanım talimatlarına uymanız gerekir. Fazla deterjan, makinenize zarar vereceği gibi, az deterjan çamaşırlarınızın temizlenmemesine neden olacaktır.

Çamaşır Makinesi Terimleri Nelerdir?

Yıkama: Kiri çamaşırdan ayırma işlemidir. Bu temizlik işi su, deterjan, ısı, mekanik hareket ve kimyevi tesir ile gerçekleşir. Kimyevi tesiri sabunlu su gösterir. Suyun içinde erimiş olan sabun molekülleri leke parçacıklarının arasına girerek yumuşatır ve çamaşır kirlerinden ayırır. Mekanik hareketle sabunlu su çamaşır kirlerinin arasına girip çıkmak suretiyle kir ve lekeler çamaşırdan ayrılır.

Durulama: Çamaşırın kiri yüklenmiş deterjanlı sudan temiz su yardımı ile atılmasıdır. Durulama işi çamaşırın kirine göre 3–5 defa yapılır.

Sıkma: Durulama işlemi sırasında suyu emmiş olan çamaşırlardan suyu ayırma işlemidir.

Kurutma: Sıkma işlemi sonunda çamaşırda kalan nemin çamaşırdan atılıp ütüye hazır hale gelmesidir.

Ana Yıkama: Fiziksel ve kimyasal olarak yıkama şeklidir. Su ısıtıp deterjanın artırılarak çamaşırdan kiri ayırma şeklidir. Etkin yıkama bu adımda yapılır.

Yumuşatma: Makine kazan içine yani çamaşır suyuna, deterjan kutusundan
yumuşatıcıyı almasıdır.

Bekletme: Makinede “suda bekletme” tuşu varsa ve bu tuşa basılarak, son durulama yapıldıktan sonra çamaşır son durulama suyu içinde bekler. Basılmamışsa bekleme olmaz, sıkma programı uygulanır.

Yarım Su: Makinenin yarım su tuşuna basıldığında makine tamamen su ile kazanı doldurmaz. Genellikle az çamaşır yıkanacaksa kullanılır.

Kısa Program: Kısa program seçildiğinde kumanda panelindeki ekranda en fazla sıcaklık düşük çıkar. Az kirli çamaşırlar için kullanılır.

Yarım Yük: Günlük çamaşırlar için kullanılır. Su, enerji ve deterjandan tasarruf edilir.

Boşaltma: Bu işlem bastırma fonksiyonu ile birlikte kullanılan bu işlem su boşaltma ile biter.

Sıcaklık Ayarı: Yıkama programı seçildiğinde o programa ait maksimum sıcaklık belirir. Çamaşırı korumak için daha üst sıcaklıklara çıkartılması engellenmiştir. Maksimum sıcaklıktan aşağı değerlere 5°C sıcaklık aralıklarıyla düşürülür ve geriye yükseltilir.

Program Ayarı: Program düğmesi ile çamaşırlarınızı yıkamak istediğiniz programı (ön yıkama, sıkma durulama vb.) seçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu