Çamaşır Sepetleri Nasıl Gruplandırılır?

Çamaşırları renklerine göre ayrıştırarak yıkamak hem çamaşırların daha iyi yıkanmasını hem de daha hijyenik olmasını sağlar.

Çamaşırlar makineye atılırken türlerine göre yarılır. Çamaşırlarınız için farklı kirli sepetleri kullanarak hem aynı gruptaki çamaşırların bir arada durmasını sağlayarak kirlerin birbirine karışmasını engellersiniz, hem de işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Çamaşır yıkama önerileri

 • Bembeyaz çamaşırlar: Beyaz çamaşırlarınızı kaynattığınız suyun içersine, birkaç yumurta kabuğu atarsanız daha da beyazladıklarını göreceksiniz.
 • Çamaşırları kaynatırken: Çamaşırlarınızı kaynatırken oluşan yoğun buharı önlemek için, bir tülbentin içine koyduğunuz defne yapraklarını suyun içine atın.
 • Sararmış çamaşırlar: Çamaşırların kat yerlerinde oluşan sarı çizgileri yok etmek için, bu bölgeleri çiğ sütle ıslatıp, güneşte kuruttuktan sonra yıkayın.
 • Yeni çamaşırlar: Yeni çamaşırlarınızın apresini bozmak için, çamaşırlarınızı sodalı veya tuzlu ılık suya batırın.

Pratik bilgiler

 • Tüylenmemeleri için sütyenlerin askılarını çıkartın, çamaşırların fermuarlarını kapatın ve ceplerini boşaltın, son olarak da hassas çamaşırlarınızı ayırın.
 • Çamaşırların etiketlerini okuyun ve kullanım talimatlarına sadık kalın.
 • Çamaşır makinenizi yıkama talimatlarına uygun kullanın. Zira en iyi sonucu bu şekilde alabilirsiniz.
 • Lekeli çamaşırlarınıza yıkama öncesinde leke sökücü ile müdahale edip etmediğinizi kontrol edin, yoksa yıkama sonucunda leke çıkmamış olabilir.
 • Kullanacağınız deterjan miktarına dikkat edin; çok az miktarda kullanırsanız tüm çamaşırlara yetmeyebilir, gereğinden çok kullanırsanız da çamaşırlarınızda tortu şeklinde kalabilir. Kullandığınız suyun sertliği ve makinenizin hacmini de göz önünde bulundurun.
 • Çamaşır makinenizi birkaç ayda bir temizleyin. Çamaşır makinenizin deterjan çekmecesine bir fincan şarap sirkesi koyun, 95ºC’ de makineyi boş olarak çalıştırın.
 • Elde yıkanması gereken ya da kuru temizlemeye gönderilmesi gereken giysileri makinede yıkamayın.

Çamaşır sepetleri

Çamaşırları kirli sepetlerindeyken doğru ayırabilmek için, birden fazla çamaşır sepetine ihtiyaç duyacaksınız. “Beyazlar”, “siyah ve koyu renkliler” ve “renkliler” olarak 3 ana kategori belirleyebilirsiniz. Hatta çamaşır yıkadığınız bölümün genişliğine göre, elde yıkanacaklar için ayrı, kuru temizlemeye gönderilecekler için ise ayrı bir sepet oluşturabilirsiniz.

Çamaşır sepetlerinizi görünür şekilde isimlendirerek, evdeki herkesin kirlilerini aynı düzende sepetlere atmasını sağlayabilirsiniz. Bazı çamaşır sepetleri iki üç farklı bölümden oluşuyor. Yer sıkıntısı çekenler için bu ürünler uygun çözümler olabilir.

Tüm bunların dışında, çamaşır sepetlerinizin hava alabilen malzemeden yapılmış olmasına özen göstermelisiniz. Bu sayede kirlileriniz yıkanmayı beklerken, hava alabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu