Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Giderilir?

Ev temizliğinde vazgeçilmez bir yeri olan çamaşır suyu, diğer adıyla klorakın temizlikteki marifetleri yanı sıra kazara bir yere dökülmesi sonucu oluşan lekeler gibi zararları da vardır.

Çamaşır suyunu daima soğuk su ile kullanın. Fazla çamaşır suyu, çamaşırlarınıza zarar verebilir. Bunun yerine çamaşırlarınızı çamaşır suyunda beklettiğiniz süreyi uzatabilirsiniz. Çamaşır suyu kullanımından sonra durulama konusuna çok zaman ayırın. Çamaşır suyu kullanımından sonra durulama çok önemlidir ve bu konuya özen gösterilmelidir. Çamaşır suyunun kokusunu gidermek için çamaşırlarınızın ilk durulama suyuna birkaç damla amonyak katabilirsiniz.

Çamaşır suyu lekesi, temizliğin korkulu rüyasıdır. Kazara bir yere dökülmesi durumunda bu lekeden nasıl kurtulabileceğimizi düşünüp işin içinden çıkamıyorsanız önereceğimiz yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Temizlik Malzemeleri

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Çamaşır suyu, sodyum hipoklorit adlı bir kimyasal maddedir. Bu kimyasal maddenin mikropları öldürücü bir etkisi vardır. Bunun yanı sıra çeşitli maddelerle reaksiyona girerek onların rengini açma ve beyazlatma etkisi de vardır.

Çamaşır suyunun, giysilerin rengini ağartması kimyasal bir olay olduğundan bu durumun geri dönüşü yoktur. Nasıl ki yanan bir kağıt eski haline getirilemezse, rengi değişsen giysi de eski rengine getirilemez.

Fakat çamaşır suyu lekesinin oluştuğu yeri kamufle etmek mümkündür. Küçük bir leke için giysinizden vazgeçmek zorunda değilsiniz.

Lekenin oluştuğu yeri kumaş boyası ile boyayabilirsiniz. Giysiniz için uygun renkteki toz ya da krem kumaş boyası ile giysinin tümünü ya da lekenin oluştuğu yeri boyayabilirsiniz. Giysinin tümünü boyamanız daha etkili olacaktır.

Kot ya da kalın kumaşlı giysileriniz için ise eskilerin yama dediği yöntemi kullanabilirsiniz. Lekenin oluştuğu yere dilediğiniz renk ve şekilde arma dikebilirsiniz. Böylece dekoratif bir uygulama da yapmış olursunuz.

Lekenin boyutu küçükse, lekeli yeri keçeli kalemle de boyayabilirsiniz. Fakat bu yöntemi giysiyi her giydiğinizde tekrarlamanız gerekir.

Lekeyi herhangi bir şekilde kamufle edemiyorsanız giysinin tamamını çamaşır suyuna bastırarak rengini açmayı da deneyebilirsiniz. Fakat bu yöntemde çok dikkatli olmanız gerekir. Giysiyi uzun süre çamaşır suyunda tutmanız durumunda, giyside yıpranma hatta yırtılma olabilir. Çamaşırlarınızı hiçbir zaman bir saatten uzun süre çamaşır suyunda bırakmamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu