Çamaşır Yıkama Programı Nasıl Seçilir?

Çamaşır yıkama programı kumaşın özelliğine ve durumuna göre seçilir. Bunun için öncelikle yıkayacağınız çamaşırın kumaşına dikkat etmeniz gerekir.

Çamaşırları gruplandırarak en uygun yıkama programında doğru şekilde yıkayabilirsiniz. Böylece çamaşırların yıpranmalarını engellmiş olur ve giysileri uzun süre kullanabilirsiniz.

Çamaşır Yıkama Programı

Kumaşın Özelliğine Göre Yıkama Programı Seçimi

Pamuklular

Pamuk elyafları ısıya ve yıkamaya karşı gayet dayanıklıdırlar. Saf pamuklu dokumaları hiç tereddüt etmeden kaynatılabilir. Beyaz pamuklular 80 – 90- derece ısıda, renkliler ise en fazla 60 derece ısıda yıkanabilir. Pamuklu dokumaların en olumsuz yönleri buruşmaya çok yatkın olmaları ve ilk ıslanmalarında çekmeleridir. Elyafın çekme süreci ilk on yıkama boyunca sürer. Ağartıcılara karşı dayanıklıdırlar, fakat asitlere karşı zayıftır.

Ketenler

Keten bitkisinden elde edilir. Düz ve parlak görünüme sahiptir. Pamuklulara göre daha pahalı işlenmesi güç ve bakımı zor olduğundan sadece kaliteli masa örtüsü ve yatak takımlarında kullanılır. Yıkama özellikleri aynen pamuklu dokumalardaki gibidir. Yüzeyi düzgün olduğundan az kir tutar geç kirlenir.

Yünlüler

Yün elyafı ısıya alkaliteye ve mekanik harekete karşı hassastır. Yıkama suyu sıcaklığının 30 -40 dereceyi geçmemesi gerekir. Yünlü çamaşırlar makineye konurken sürtünmenin önlenmesi için normal kapasitenin altında yükleme yapılması gerekir. Klor bazlı ağartma maddeleri ve çamaşır suyu asla kullanılmamalıdır.

İpekliler

İpek kumaşlar ter, güneş ışığı, ısıdan etkilenerek lekelenir. Bu nedenle ipek kumaşlar çamaşırhanede temizlenmemeli kuru temizleme yapılmalıdır.

Çamaşır Yıkama Programı

Sentetik elyaflar

Piyasada diolen, polyamid, naylon, perlon, orlon, polyacryl, drolon bu grup kumaşlar için de yer alır. Su ile zor ıslanır. Suyu az emdikleri için fazla kabarmazlar. Bu nedenle çok çabuk kururlar. Genellikle çok düşük ısıda yıkanır. Yağ lekeleri bu tür elyafların derinliklerine işlediği için çıkarılması çok zordur. Böyle bir durumla karşılaşılırsa kumaşlar 50 -60 derece su sıcaklığında bir ön yıkama yapılarak lekelerden arındırılmaları ve daha sonra 90 derece su sıcaklığında esas yıkamanın yapılmasında fayda vardır.

Pamuklu – polyester karışımı

Ön yıkama suyu sıcaklığı 25 -30 derece arasında ana yıkama sıcaklığı 50 -60 derece arasında yapılmalıdır.

Kolay gelsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu