Çamaşırlar Kaç Derece Yıkanır? Hangi Programda Yıkanır?

Çamaşırlar kaç derecede yıkanır sorusu çamaşırın ömrünü uzatmak için önemlidir. Doğru yıkama porgramı ve derece seçilerek çamaşırları uzun süre kullanabilirsiniz.

Çamaşırlar kaç derecede yıkanır sorusunun cevabı program seçiminde aranabilir. Çamaşırları gruplandırarak en uygun yıkama programında doğru şekilde yıkanmaları sağlanır. Çamaşırların yıpranmaları önlenerek uzun süre kullanılmaları sağlanmış olur.

Çamaşırlar Hangi Programda Yıkanır?

Pamuklular: Pamuk elyafları ısıya ve yıkamaya karşı gayet dayanıklıdırlar. Saf pamuklu dokumaları hiç tereddüt etmeden kaynatılabilir. Beyaz pamuklular 80 – 90 derece ısıda, renkliler ise en fazla 60 derece ısıda yıkanabilir.

Ketenler: Keten bitkisinden elde edilir. Düz ve parlak görünüme sahiptir. Pamuklulara göre daha pahalı işlenmesi güç ve bakımı zor olduğundan sadece kaliteli masa örtüsü ve yatak takımlarında kullanılır. Yıkama özellikleri aynen pamuklu dokumalardaki gibidir. Yüzeyi düzgün olduğundan az kir tutar geç kirlenir.

Yünlüler: Yün elyafı ısıya alkaliteye ve mekanik harekete karşı hassastır. Yıkama suyu sıcaklığının 30 -40 dereceyi geçmemesi gerekir. Yünlü çamaşırlar makineye konurken sürtünmenin önlenmesi için normal kapasitenin altında yükleme yapılması gerekir. Klor bazlı ağartma maddeleri ve çamaşır suyu asla kullanılmamalıdır.

İpekliler: İpek kumaşlar ter, güneş ışığı, ısıdan etkilenerek lekelenir. Bu nedenle ipek kumaşlar çamaşırhanede temizlenmemeli kuru temizleme yapılmalıdır.

Sentetik elyaflar: Su ile zor ıslanır. Suyu az emdikleri için fazla kabarmazlar. Bu nedenle çok çabuk kururlar. Genellikle çok düşük ısıda yıkanır. Yağ lekeleri bu tür elyafların derinliklerine işlediği için çıkarılması çok zordur. Böyle bir durumla karşılaşılırsa kumaşlar 50 -60 derece su sıcaklığında bir ön yıkama yapılarak lekelerden arındırılmaları ve daha sonra 90 derece su sıcaklığında esas yıkamanın yapılmasında fayda vardır.

Pamuklu – polyester karışımı: Ön yıkama suyu sıcaklığı 25 -30 derece arasında ana yıkama sıcaklığı 50 -60 derece arasında yapılmalıdır.

Çamaşır Yıkarken Yapılan Hatalar

Çamaşırlar Kaç Derecede Yıkanmalı?

Pamuklular: Beyaz pamuklular 80 – 90 derece ısıda, renkliler ise en fazla 60 derece ısıda yıkanabilir.

Ketenler: Ön yıkama suyu sıcaklığı 25 -30 derece arasında ana yıkama sıcaklığı 50 -60 derece arasında yapılmalıdır.

Yünlüler: Yıkama suyu sıcaklığının 30 – 40 dereceyi geçmemesi gerekir.

İpekliler: Kuru temizleme yapılması daha uygundur. Çamaşır makinesinde yıkanması gerekiyorsa 30 -40 derece sıcaklıkta yıkanmalıdır.

Sentetik elyaflar: Genellikle çok düşük ısıda yıkanır. Yağ lekeleri bu tür elyafların derinliklerine işlediği için çıkarılması çok zordur. Böyle bir durumla karşılaşılırsa kumaşlar 50 -60 derece su sıcaklığında bir ön yıkama yapılarak lekelerden arındırılmaları ve daha sonra 90 derece su sıcaklığında esas yıkamanın yapılmasında fayda vardır.

Pamuklu – polyester karışımı: Ön yıkama suyu sıcaklığı 25 -30 derece arasında ana yıkama sıcaklığı 50 – 60 derece arasında yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu