Çamaşırlar Nasıl Ayrıştırılmalı?

Çamaşır yıkamak çok güç ve önemli ev işlerindendir. Bu güç işi kolaylaştırmak için çamaşırları yıkamadan önce ayrıştırmak gerekir.

Hem çamaşırların daha temiz olabilmesi hem de özellikleri dolayısıyla ayrıştırılmaları gerekir. Bunun için de üç ayrı çamaşır sepeti kullanmanız önerilir. Çamaşır sepetlerinizin delikli olması hava alabilmesi açısından önemlidir. Havasız kalan kirli çamaşırlar küflenebilir ve bu ortamda bakteri üreyebilir.

Çamaşırların ayrıştırılması

Çamaşırları sınıflandırma:

  • Renklerine Göre

Çamaşırlar renklerine göre üç gruba ayrılmalıdırlar. Açık renkliler, koyu renkliler ve beyazlar olarak ayrılan çamaşırlar ayrı ayrı yıkanmalıdır. Eğer kurutma makinasında kurutacaksınız yine ayrı ayrı kurutmanız önerilir.

  • Kumaşların Dokusuna ve Yapısına Göre

Çamaşırlar kumaşların dokusu ve yapısına göre yünlüler, pamuklular, ipekli ve narin kumaşlar olmak üzere üç gruba ayrılmalıdır.

Yünlü çamaşırları yünlü yıkama programında yıkayabilirsiniz. Makinanını 30 dereceye getirip sıkma programını iptal ederek de yıkayabilirsiniz. Kurutma makinası önerilmez. Narince sıktıktan sonra asarak kurutunuz.

Pamuklu çamaşırlarınızın renkli olanlarını en fazla 40 derecede yıkamalısınız. Beyaz olanları ise en fazla 60 derecede yıkamalısınız.

İpekli ver narin kumaşlarınızı yünlüler gibi yıkayabilirsiniz. Beyaz olanlarında çamaşır suyu kullanmamalısınız, sarı lekelenme yapabilir.

  • Bebek Giysileri

Bebek cildinin çok narin olmasından dolayı bebek giysilerinin yıkanması önemlidir Yetişkin giysileri için kullandığınız deterjanlar yerinde bebek cildine zarar vermeyeceğinden emin olduğunuz ürünleri kullanmalısınız. Bebek giysilerini yetişkin giysilerinden ayrı yıkamalısınız. Hijyen açısından kuruduktan sonra tümü ütülemelisiniz.

Özelliklerine göre ayrıştırarak yıkadığınız çamaşırlarınız özelliklerini muhafaza ederek daha temiz olacaktır.

Çamaşırlarla ilgili detaylı bilgi için Çamaşırlarınız için bilmeniz gerekenler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu