Çamaşırlarınız Yıpranmasın

Sık sık yıkanan çamaşırlar zamanla yıpranmaya başlar. Çamaşırlarınızın solmadan, yıpranmadan, çabuk temizlenmesi elinizde.

Çamaşırlarınızın yıpranmasını önlemek için dikkat etmeniz gereken ilk şey makine kullanımınız olacaktır. Makinenizi sağlıklı kullanarak, çamaşırlarınızın yıpranmasını önleyebilirsiniz. Her makinenin kendine göre bir yıkama kapasitesi vardır. Çamaşır yıkarken makinenizin ağırlık limitini aşmamaya özen gösterin. Böylece çamaşırlarınızın daha rahat yıkanacaktır.

Çamaşır yıkarken kullandığınız deterjanın ölçüsünü iyi ayarlamalısınız. Deterjanın ölçüsünü suyun sertliğine, çamaşırlarınızın kirliliğine göre ayarlayabilirsiniz. Kullanılan fazla deterjan çamaşırlarınızın yıpranmasına neden olur.

Çamaşır makinenizin gereğinden yüksek devirde sıkma yapması da, çamaşırlarınıza zarar verir. Çamaşır makinenizi çalıştırmadan önce ayarlarını kontrol etmelisiniz.

Her çamaşır aynı sıcaklık derecesinde ve aynı sürede yıkanmaz. Kumaş türleri farklı olan çamaşırlarınızı birlikte yıkamayın. Çamaşır yıkayacağınız zaman, çamaşırlarınızı kumaş türüne göre gruplayıp, aynı türdeki çamaşırları birlikte yıkayın. Beyazlarınızı 60 derecede, renkli çamaşırlarınızı ise 30 – 40 derecede yıkayabilirsiniz.

Yünlü, saten, ipek gibi hassas çamaşırlarınızın yıpranmaması için özel programlarda ya da elde yıkayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu