Çardağınızı Tasarlayın

Bahçelere işlevsellik katan çardaklar doğru tasarlanarak hem kullanışlı hem de dekoratif hale getirilebilir.  

Çardak

Çardaklar kış aylarında da bahçe kullanımına imkan verdiğinden ve bahçelerin kullanım alanlarını genişlettiğinden tercih edilmektedir. Çardaklar genellikle dikdörtgen ya da yuvarlak olarak tasarlanmaktadır. Çardak alırken bahçenizin boyutları ve çardağı koyacağınız yere göre seçim yapmalısınız.

Çardak alırken çatıya dikkat etmelisiniz. Yazın sıcaktan, kışın ise yağmurlardan koruyan çatı dayanıklı olmalıdır. Çatının montajının doğru şekilde yapılması da oldukça önemlidir. Çatıyı dekoratif hale getirmek için sarkaç koruyuculardan kullanabilirsiniz.

Çardak

Çardak direklerini de dekoratif olarak kullanabilirsiniz. Tüm çardağı dilediğiniz renkte boyayabilir, çardak direklerine de birer çivi yardımıyla fenerler asabilirsiniz. Böylece gece de bahçenizi aydınlatmış olursunuz. Üstelik dışarıdan bakıldığın da hoş bir görüntü elde edersiniz.

Çardaklarda en önemli kısım oturma kısmıdır. Oturma kısımlarını minderli tercih edebilir ya da minderleri sonradan ekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra tül perdeler kullanarak yazın sineklerden, kışın ise hava koşullarından korunmanız mümkün.

Eğer çardağınızın orta bölümünde bir masa bulunuyorsa, burada minik mumluklar kullanabilirsiniz. Böylece akşamları mum ışığında yemek yeme ya da kitap okuma imkanına kavuşmuş olursunuz.

Çardak

Eğer çardağınızda masa bulunmuyorsa, masayı sonradan ilave edebilirsiniz. Ahşap bir çardak için ahşap masa tercih etmelisiniz. Yerden tasarruf etmek istiyorsanız, katlanabilir masa alabilirsiniz.

Çardağınızın çevresini ağaçlar ve çiçeklerle donatabilirsiniz. Böylece çardağınızın bulunduğu bölgeyi rengarenk bir alana dönüştürebilirsiniz. Çardağınızın korkuluk kısımlarına saksılar yerleştirmeniz de mümkün.

Çardağınızı 5-10 santimlik bir duvar üzerine kurdurtarak yabani otlardan korunabilirsiniz. Doğrudan toprağa koyduracaksanız, yabani otların bakımını ihmal etmemelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu