Çardak Alternatifleri

Çardaklar sadece gölgelik oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda bahçede özel bir dinlence ve yaşam alanı oluşturur.

Bahçede çardak, sıcak günlerin kurtarıcısıdır. Bitkilerle kaplanmış bir çardak, serin olduğu kadar, göze hitap edişiyle de keyif verir. Çardaklar zevke ve ihtiyaca göre tasarlanıp, bahçenin en uygun noktasında kurulmalıdır.

Mor salkımlar ve sarkıtlar: Mor salkımlarla kaplı bir çardak özellikle yaz başlarında masalsı bir görünüm oluşturur. Tepeden sarkan mor salkımların ağırlığını taşıyabilmesi için mukavemetli bir çardak iskeleti gerekir.

Yasemin çiçeklerinin mis kokusu: Yasemin çiçeği de çardaklar için ideal bir çiçektir. Tırmanan yasemin, bembeyaz çiçekleri ve mis gibi kokusyla, bahar aylarında çardakta oturmayı bir keyif haline getirir.

Güller ile zamansızlık:Tırmanan güller çardak için çok hoş bir alternatiftir. Pembe ya da kırmızı gülleri, kontrast oluşturacak renkteki bir çardak iskeleti ile birlikte kullanarak, bahçeye canlılık katabilirsiniz.

Begonvil ile Ege esintisi: Çardak kaplamak için en uygun bitkilerden bir diğeri de begonvildir. Begonvilin çarpıcı renkleri yeşilin içinde hareket yaratır. Bahçenin geri kalanına da rengi ile dinamizm katar.

Modern mimari: Metal bir çardak, tepesinde farklı desenler varsa, öğleden sonraki saatlerde bahçede dramatik göelge efektleri oluşturur. Modern bir bahçe görünümü için tercih edilebilir.

Rustik görünüm: Ahşap ağırlıklı bir çardakta, rustik bir görünüm yakalayabilirsiniz. Bunun için eskitilmiş ahşap oturma grupları da kullanın.

Bank ile sadelik: Küçük bir çardağın içine tek bir ahşap bank yerleştirerek, mükemmel bir okuma ve dinlenme noktası oluşturabilirsiniz.

Örme ile etkili koruma: Çardak üzerini dokuma ya da örme malzeme ile kapatmak da, bitkilere bir alternatif oluşturur. Üzeri örme ya da dokuma malzeme ile kapalı bir çardağa büyük ahşap masa ve iki yanına arkalıksız banklar yerleştirerek, doğal ver serin bir yemek ortamı hazırlayabilirsiniz.

Meyve bahçesi: Meyve bahçesinde metal kemerli kasnaktan yapılmış bir çardak iskeleti, meyve ağaçlarınızı tırmandırarak alıştrmak için de faydalı olur.

Bahçede güzel bir çardak oluştrarak, bahçe keyfinizi çok daha ileri seviyeye taşıyabilirsiniz. Çardaklar sadece gölgelik bir alan oluşturmakla kalmaz, bahçede bir seperasyon oluşturarak, özel bir dinlence ve yaşam alanına sahip olmanızı da sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu