Çatı arası çeşitleri

Eviniz için çatı arası modelleri seçmeden, size en uygun olabilecek çatı arası modellere göz atın.

Işıklı Kırma Çatı 

Kırma çatı sisteminde en kullanışlı çatı tipidir. Çatıya açacağınız ışıklık, eğer eviniz iki katlı ise, holden açılan merdiven, elektrik, tesisat düzenlemesi ve izolasyon mekanı kullanışlı bir ortam haline getirebilir. En çok tercih edilen ve en hesaplı yöntemlerin başında gelir. Çünkü sadece pencere sistemi için harcama yaparsınız. Evinize ışıklı kırma çatı yaptırmak istiyorsanız, çatı eğilimi ve tavan yüksekliğine dikkat etmelisiniz. Eğer tavan yüksekliğiniz uygun değilse, farklı modeller seçmelisiniz. 

Güvercinlikli Çatı 

Kırma çatınız pencere eklemeye uygun değilse, bu bölümü güvercinlik ekleyerek genişletebilirsiniz. Bunun için çatı açılarak, eğime dik bir yükseltme yapılır.Pencere yerleştirildikten sonra çatı yeniden kapatılır. Ancak bu işlem için belediye mimar müdürlüğünden tadilat izni almanız gerekiyor. 

Güvercinlikli çatı yaptırdığınızda fazladan bir alan yaratırsınız. Yarattığınız bu alanı küçük bir çalışma odası olarak değerlendirebilirsiniz. 

Mansart Çatı 

Asıl çatı eğilimi ön yüzeye verilirken, arka cephede daha az çatı eğilimi bırakılır. Pencere de genelde, bu yüzeye açılır. Mansart çatı tipi oturma ve misafir odaları için uygundur. 

Tek Cepheden Yükseltilmiş Çatı 

Müstakil evler için uygun bir çatı tipidir. Yatak odası, çocuk odası için uygundur. Ortamı olduğundan çok fazla aydınlatır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu