Çatı Katı Dekorasyonu

Çatı katı dekorasyonu ile yeni bir yaşam alanı yaratın. Daireniz apartmanın en üst katında bir çatı katıyla birleşiyorsa şanslısınız. Çatı katını en iyi şekilde değerlendirin.

Çatı arasını kullanıma açtıysanız, bu alanı verimli kullanmak için en ideal çözümleri bulmalısınız. Genellikle çatı katları depolama alanı olarak kullanılıyor. Oysa çatı katını değerlendirmek mümkün. Çatı katınızı, kullanılmayan eşyalarınızı koyduğunuz bir depo olarak mı kullanıyorsunuz? Size önerimiz ilk iş orayı fazla eşyalardan kurtarın. Güzelce dekore edin. Çatı katını nasıl tasarlayacağınıza karar verin.

Evinizin çatı katını değerlendirmeden önce, çatı izolasyonu ve tamiratını yaptırın. Her mevsim sağlam ve sağlıklı bir ortam sağlaması için çatının iç ve dış bakımına özen gösterin.

Çatı katı dekorasyonu
Çatı katı dekorasyonu

Çatı Katı Nasıl Değerlendirilir?

Müstakil evler, hatta doğru uygulamalar ile apartmanların üst katları, yani çatıları oldukça kullanışlı hale getirilebilir. Ayrıca doğru yöntemler ile ev sahipleri evlerinin değerini de arttırmış olurlar. Çatı katı dekorasyonu nasıl yapılır?

Çatı arasına bir merdiven çıkışı yapın. İyi bir plan ile sanki ilk günden beri orada varmış hissi verebilirsiniz. Bunun için en iyi uygulamalar, ana giriş holünden sabit ya da asma merdivenle olacak. Ancak bu uygulamayı göze kötü görünmeyecek şekilde yapın.

Çatı arasında oluşturulan oda, sıcak ve aydınlık bir mekân olacak. Bu bölüm muhtemelen, evin en izole odalarından biri olacaktır. Bu nedenle, özel bir çalışma odası, ebeveyn yatak odası, ikinci bir oturma odası ya da çocuk oyun odası olarak dekore edebilirsiniz.

Çatı katını dekore ederken, büyüklüğünü göz önüne alarak, yatak odası, hobi odası veya spor salonu gibi değişik kullanım alanlarından hangisini yapacağınıza karar verin. Çatı katının büyüklüğü kadar, aydınlık olması da göz önünde bulundurulmalıdır.

Yeterli alanınız varsa, merdiven sahanlığı için yer bırakın. Yeterli alan yoksa veya çatı alanı elverişsiz ise, katlanır veya spiral merdiven kullanın. Çatı alanı küçük ve dar olduğu için boyada tek rengi seçin. Böylece eğim, gözünüzü çok rahatsız etmeyecektir. Birbiriyle yakın tonları uygularsanız, mimari detayları daha kolay fark edebilirsiniz

Eğimli pencereler için kayar perde sistemlerini kullanın. Çatının zeminle birleştiği dar alanı depolama alanı olarak kullanıp, yerden kazanın. Çatının düz olduğu bölümlerde spot ışıklar kullanın.

Yataklı bir kanepe kullanarak dar alanınızı, hem oturma alanı hem de gerektiğinde misafir odası olarak kullanın. Ahşap zemin kullanmamaya özen gösterin. Ses yalıtımı yapılmamışsa, alt kattan ahşap zeminin neden olduğu ses, rahatsız edici gelecektir. Pencere önü için küçük bir oturma alanı yaratıp, kitap okumanın zevkini arttırabilirsiniz. Haydi birlikte çatı katı dekorasyonu yapalım.

Çatı Katı Yatak Odası

Eğer geniş bir çatı katınız var ise, bu alanı değerlendirmek konusunda oldukça özgürsünüz. Öncelikle bu katı, yatak odası olarak değerlendirmeyi düşünün. Yatak odanızda vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız, çatı katları şık ve samimi bir oda yaratmanız için güzel bir fırsat.

Eğer çatı katınız geniş değilse eşyaları buna göre seçin. Tavanı fazla basıksa yere yakın yatakları tercih edin. Küçük ve kısa eşyalar ideal olacak. Çatı katları evin diğer kısımlarına göre daha karanlık oluyor. Aydınlatma sistemini de dekorasyondan önce ayarlamanız gerekir. Eşyaların düzenine karar vermeniz açısından bu daha iyi olacak.

Çatı katını romantik bir yatak odasına dönüştürün. Yağmurun sesini seviyorsanız kış geceleri yağmur damlalarının çatıda çıkardığı sesle uyuyabilirsiniz. Tavana pencere yaptırıp, geceleri yatağınıza uzanıp yıldızları seyredin. Çatının eğimli kısmını yine küçük bir giysi dolabı koyarak kullanın.

Yatağınızı koyacağınız yerde pencere olmasına dikkat edin. Güneş ışığından maksimum derecede faydalandığınız çatı katı, daha şık ve kullanışlı olacak. Pencere yoksa ufak dekoratif pencereler açtırın.

Çatı Katı Çalışma Odası

Evin çalışmaya en müsait yerlerinden biri de çatı katı. Sessiz sakin ve evin hareketliliğinden uzak. Çalışırken size lazım olacak her şeyi çatıya taşıyın. Ve en uygun şekilde yerleştirin. Çalışma masanızı ise en iyi ışık alan yere koyun. Böylece çalışırken gün ışığından en iyi şekilde faydalanmış olursunuz.

Çatı Katı Oturma Odası

Eğimli olan tavan kısmı dışında kalan alana mobilyalarınız sığıyorsa ve yeterli alan kalıyorsa salon için yeterli büyüklükte bir odanız var demektir. İyi bir yerleşim planıyla tüm boş alanları değerlendirin. Ferah bir salon elde edin. Eğimli alana, küçük bir kitaplık veya aksesuarları koyun. Bu alanı da değerlendirin. Böylece şirin ve şık bir çatı katı salonunuz olur.

Tavan yüksekliğinin ve koltuk yerleştirme alanlarının durumunu kontrol edin. Basık bir çatı katında, oturma odası uygun olmayabilir. Kenarlardaki boşluklara ve asimetrik duvarlara uygun olarak raf ve kitaplık yerleştirin. Bu şekilde yaşam alanınızı daraltmamış olursunuz.

Çatı Katı Hobi Odası

Çatı katınız için diğer bir seçenek de onu ilgi alanınıza göre düzenlemek. Eğer resim yapıyorsanız bir resim atölyesi yapın. Sinemaseverseniz kendinize özel bir sinema salonu yatarın. Spor hayatınızın vazgeçilmeziyse yaptığınız spora uygun eşyalarla düzenleyeceğiniz bir spor odası oluşturun. Böylece çatı katınız, evin en sevdiğiniz mekanı haline gelecek. Elbette seçenekleri çoğaltmak veya bazı fikirleri bir arada kullanmak tamamen sizin elinizde.

Eğer kendinizi kitap kurdu olarak tanımlayanlardanız hiç düşünmeden çatı katınızda kendi kütüphanenizi ve kitap okuma alanınızı yaratın. Ahşap mobilyalar ve aksesuarlar kullanarak düzenleyeceğiniz çatı katına tüm kitaplarınızı taşıyın. Boydan boya döşeyeceğiniz bir kütüphane ya da tercihinize göre duvar raflarının yanı sıra, bir köşeye çalışma masanızı da iliştirin. Yerlere atacağınız puflar ya da rahat bir sofa da keyifli okuma dakikalarınızda size eşlik edecek. Kütüphanenizin yanı sıra, müzik ve film cd’leriniz için de bir köşe ayırın. Hatta nostaljik eşyaları seven bir karaktere sahipseniz eski bir radyo, gramofon ya da pikap evinizin tamamen sizi yansıtacak bu alanına çok yakışacak.

Evinde parti vermekten hoşlanan, kalabalık arkadaş gruplarını sıklıkla evine çağıran kişiler içinse burası bir oyun odası olmak için ideal alandır. Çatı katınızın genişliğine göre içerisine bilardo, bilgisayar ve televizyona bağlanarak oynanan oyunlar ya da kutu oyunları için ideal bir köşe yaratın.

Çatı Katı Banyosu

Bu alanda banyo yaratmak zor. Ancak başardığınızda, banyo yapmak sizin için bir keyfe dönüşecek.

İlk olarak, çatı katında kullanabileceğiniz alanın bir planını çizin. Hangi köşeye ne yerleşeceğine, iyice düşünüp karar verin. Örneğin çatının yüksek kısmına bir duşakabin mi, yoksa alçak kısma bir küvet mi koymak istediğinizi kararlaştırın. Banyo nemli olacağı için, banyo yapı malzemeleri satan bir yere danışarak malzemelerinizi seçin. 

Duvarı boyarken ve aksesuarları seçerken, açık renkleri tercih edin. Böylece, çatı katınızın basık havası dağılır ve daha ferah bir ortam oluşur. Banyonuzda kullanacağınız bütün ahşapların sudan korunması için, iyice cilalanması gerekir. Ahşap zemin isterseniz, banyo için özel satılan, cilalı ahşap zeminleri tercih edin. 

Ahşap ve taş gibi farklı materyalleri bir arada kullanarak, cesur bir tasarım yapın. Duvarınızda fayans kullanmak yerine banyo için özel formüle edilmiş suya dayanıklı, akrilik boyaları tercih edin. Çatı katınızın eğimli kısmına, gökyüzüne bakan bir pencere yerleştirin. Ardından pencerenin tam altına da küveti yerleştirin. Böylece banyo yaparken gökyüzünü izleyebilirsiniz. Çatı katınızda güzel ve ferah bir banyo yaratmak için bu ayrıntıları gözden geçirin. 

Çatı Penceresi Alırken Bunlara Dikkat Edin

Çatıdaki odanıza pencere açtırmayı düşünüyorsanız, çatı penceresi seçerken, doğru adet ve boyutta pencere seçmeniz için yararlanacağınız bilgiler derledik.

Çatı için pencere seçerken, odanın mimarisi ve yapısını göz önünde bulundurun. Mesela bir banyo ve bir oturma odasında kullanılacak çatı penceresi bir değildir. Pencere takacağınız yerin ışık ihtiyacı da seçim konusunda önemli bir detay. Pencere takacağınız alan karanlık ise, içeri daha çok ışık girmesi için büyük boy pencereleri tercih edin.

Çatının eğimi de pencere seçiminde önemli bir etkendir. Düşük eğimli çatıda, yüksek eğimli çatıya göre daha uzun pencere kullanılır. Odanıza çatı penceresi taktıracaksanız, oda alanının yüzde 10 ile yüzde 20’sine denk düşen cam alanı ayırın.

Çatı katı dekorasyonu ile evinizde tamamen size özel ve canınız her sıkıldığında kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak bir sığınağınız olacak. Evinizin kullanılmayacağını düşündüğünüz bölümlerini, farklı fikirlerle baştan yaratın. Çatı aranızı verimli kullanarak yeni bir alan yaratmanın tadına varacaksınız. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu