Çatı katımı nasıl değerlendirebilirim?

Daireniz apartmanın en üst katında bir çatı katıyla birleşiyorsa şanslısınız demektir.

Eğer çatı katınızı, kullanılmayan eşyalarınızı koyduğunuz bir depo olarak düşünüyorsanız, size önerimiz ilk iş orayı bu eşyalardan arındırıp kullanılabilir hale getirmeniz ve dekore etmeniz. Çatı katını ne olarak düzenleyeceğiniz konusunda alternatifler oldukça fazla. Bu seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken ilk unsur sahip olduğunuz alanın genişliği.

Eğer geniş bir çatı katınız var ise, bu alanı değerlendirmek konusunda oldukça özgürsünüz aslında. Öncelikle bu katı, yatak odası olarak değerlendirmek ideal bir fikir olabilir. Yatak odanızda vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız, çatı katları şık ve samimi bir oda yaratmanız için güzel bir fırsat. Eğer kendinizi kitap kurdu olarak tanımlayanlardanız hiç düşünmeden çatı katınızda kendi kütüphanenizi ve kitap okuma alanınızı yaratmanız. Boydan boya döşeyeceğiniz bir kütüphane ya da tercihinize göre duvar raflarının yanı sıra, bir köşeye çalışma masanızı da iliştirebilirsiniz. Yerlere atacağınız puflar ya da rahat bir sofa da keyifli okuma dakikalarınızda size eşlik edecektir. Kütüphanenizin yanı sıra, müzik ve film cd’leriniz için de bir köşe ayırmanız güzel olacaktır. Hatta nostaljik eşyaları seven bir karaktere sahipseniz eski bir radyo, gramofon ya da pikap evinizin tamamen sizi yansıtacak bu alanına çok yakışacaktır.

cati-kati-1

Çatı katınız için diğer bir seçenek de onu ilgi alanınıza göre düzenlemek. Eğer resim yapıyorsanız bir resim atölyesi, sinemaseverseniz kendinize özel bir sinema salonu, spor hayatınızın vazgeçilmeziyse yaptığınız spora uygun eşyalarla düzenleyeceğiniz bir spor odası olabilir. Elbette seçenekleri çoğaltmak veya bazı fikirleri bir arada kullanmak tamamen sizin elinizde.

Evinde parti vermekten hoşlanan, kalabalık arkadaş gruplarını sıklıkla evine çağıran kişiler içinse burası bir oyun odası olmak için ideal alandır. Çatı katınızın genişliğine göre içerisine bilardo, bilgisayar ve televizyona bağlanarak oynanan oyunlar ya da Tabu, Kızma Birader, tavla, Monopoly gibi kutu oyunları için ideal bir köşe yaratabilirsiniz.

Eğer çatı katınız geniş değilse ve tavanı fazla basıksa, yatak odası olarak düzenlerken yere yakın yataklardan; kütüphane ya da çalışma odası oluştururken de daha küçük ve kısa eşyalardan yararlanmanız gerekir.

Çatı katları evin diğer kısımlarına göre daha karanlık olacağından aydınlatma sistemini de dekorasyondan önce ayarlamanız eşyaların düzenine karar vermeniz açısından daha iyi olacaktır.

Çatı Katı Dekorasyonu

Salon: Geniş bir çatı katınız varsa, en uygun değerlendirme şekli, salon olarak kullanmaktır. Eğimli olan tavan kısmı dışında kalan alana, mobilyalarınız sığıyorsa ve yeterli alan kalıyorsa, salon için yeterli büyüklükte bir odanız var demektir. İyi bir yerleşim planıyla, tüm boş alanları değerlendirerek, ferah bir salon elde edebilirsiniz. Eğimli alana, küçük bir kitaplık veya aksesuar koyarak bu alanı da değerlendirin. Böylece şirin ve şık bir çatı katı salonunuz olur.

Yatak Odası: Çatı katı, romantik bir yatak odasına dönüşebilir. Yağmurun sesini seviyorsanız kış geceleri yağmur damlalarının çatıda çıkardığı sesle uyuyabilirsiniz. Tavana pencere yaptırıp, geceleri yatağınıza uzanıp yıldızları seyredebilirsiniz. Çatının eğimli kısmını yine küçük bir giysi dolabı koyarak kullanabilirsiniz.

Çalışma Odası: Evin çalışmaya en müsait yerlerinden biri de çatı katıdır. Sessiz sakin ve evin hareketliliğinden uzaktır. Çalışırken size lazım olacak her şeyi çatıya taşıyın ve en uygun şekilde yerleştirin. Çalışma masanızı ise en iyi ışık alan yere koyun. Böylece çalışırken günışığından en iyi şekilde faydalanmış olursunuz.

Hobi Odası: En sevdiğiniz aktiviteler için, çatı katını hobi odasına çevirebilirsiniz. Kitap okumayı seviyorsanız, ahşap mobilyalar ve aksesuarlar kullanarak düzenleyeceğiniz çatı katına tüm kitaplarınızı taşıyın. Spor yapmayı seviyorsanız, çeşitli fitness aletleri alarak, çatı katınıza yerleştirin. Böylece çatı katınız, evin en sevdiğiniz mekanı haline gelecektir.

Çatı katınızı düzgün dekore etmeniz halinde, evinizde tamamen size özel ve canınız her sıkıldığında kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak bir sığınağınız olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu