Çatılar

Çatılar evlerinizin tepesindeki koruyuculardır. Evlerinizi kışın yağmur ve kardan koruyarak tavanlarınıza su sızmasını önler, yazın sıcağa karşı yalıtımıyla sıcaktan korunmanızı sağlar.

Çatılarınızın sizleri yazın sıcaktan, kışın yağmurdan koruyabilmesi için hangi özelliklere sahip olması gerekiyor?

Bir çatının iyi olabilmesi için su geçirmeme, su sızdırmama, koruma, kaplama, hava sirkülasyonu, sıcak ve soğuğa karşı yalıtımının olması gerekiyor. Bunun yanı sıra, dayanıklı olması için malzemelerinin sağlam olması gerekiyor.

Çatılarınızın dayanıklı olması için; alt çatı bölümünün kuru ve nemsiz olmasına özen göstermelisiniz. Nemsiz ve kuru bir alt yapı, aynı zamanda çatınızda su ve ısı yalıtımını da sağlamış olacaktır.

Çatı yalıtımında kullandığınız malzeme kadar, uygulama da büyük önem taşır. Yalıtımı iyi yapılmamış bir çatı, iç kısımda rutubet oluşmasına, ahşabın çürümesine, küf ve bakteri yaratarak çatının ömrünün azalmasına neden olur.

Çatının malzemeleri, yalıtımı ve işlevi kadar görüntüsü de önemlidir. Çatı seçimlerinizde binanızın rengini, boyasını, kaplama özelliklerini göz önünde bulundurmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu