Çayı Seven Herkesin Bilmesi Gerekenler

Çay çok uzun yıllardır insanların favori içecekleri arasında yer alıyor. O kadar ki, popülerlikte sudan sonra ikinci sıradaki içecek. Çay ile ilgili ilginç ve farklı bilgiler de var.

 Çayın farklı orijinleri var. Siyah, yeşil, beyaz ve oolong gibi çoğu çay Camellia sinensis bitkisinden gelir ve doğal olarak kafein içerir. Bitki çayları, kuru otlar, meyveler ve papatya ya da ekinzeya gibi çiçeklerden elde edilir. Güney Afrika bitkisinden elde edilen kırmızı çay ise başlı başına bir kategoridir.

Mükemmel su sıcaklığı çaya göre farklılık gösterir. Yeşil ve beyaz çay yaklaşık 65 derece sıcaklık gerektirirken, en güçlü siyah çay yaklaşık 200 derece sıcaklıkta su gerektirir.

Demleme süreleri de farklılık gösterir. Yeşil çay ve oolong çayı daha kısa sürede demlenir. Yaklaşık 1-3 dakika yeterli olur. Bitki çayları ise yaklaşık 6 dakika gerektirir.

Türk Çayı

Acı tadı soğuk demleme ile giderebilirsiniz. Acı tattan hoşlanmıyorsanız, soğuk demleme gerçekleştirebilirsiniz. Acı tat, genellikle uzun süre demlemekten kaynaklanır. Bu riski ortadan kaldıran soğuk demleme ise, birçok yaprak çay, bitki çayları ve oolong çayı için kullanılabilir.

Çayı muhafaza etmenin en iyi yolu opak teneke kutulardır. Yaprak çaylarınızı, serin ve kuru bir yerde, ısı ve ışıktan uzak ve hava almayacak şekilde teneke kutularda muhafaza edin.

Kullanılmış çay poşetlerini değerlendirebilirsiniz. Kullanılmış poşet çayları bitkilerinizi sularken değerlendirerek, mantar enfeksiyonlarını engelleyebilirsiniz. Bulaşıkta da faydalanabilirsiniz. Kirli bulaşıkları sıcak su içinde bekletirken, birkaç kullanılmış poşet çay eklerseniz, yiyecek artıklarının kolaylıkla çözüldüğünü görürsünüz.

Çay içmenin keyfini tam anlmıyla çıkarabilmek için, farklı çay çeşitlerini deneyimlemek önem taşır. Çay çeşitlerini deneyimleyerek, çay içiminin hakkını verebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu