CD çiziklerini onarmak için öneriler

CD’leri temizlemek ve çiziklerini onarmak için, aşağıdaki üç farklı metodu deneyebilirsiniz.

CD temizlemek için atılacak ilk adım, CD’leri, parmaklarınızla, biraz sıvı detarjan veya ispirto kullanarak silmek olacaktır. Bu işlem için sünger kullanmayın, yeni çizikler oluşmasına neden olabilir. Temizleme işleminden sonra, su ile durulayın. CD’yi sallayarak, kurumasını sağlayın. CD kuruyunca, çalmayı deneyin. Eğer çalışırsa, şanslısınız demektir. Fakat sorun hala devam ediyorsa, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

  • Ufak çizikler için: Bir miktar diş macununu, kulak temizleme çubuğuna sıkın. CD üzerinde yer alan çizikleri, diş macunu ile çizikler kaybolana kadar ovun. CD’yi su ile yıkayarak, tüm diş macununun temizlenmesini sağlayın. CD’yi sallayarak kurutun ve test edin. Eğer çalışmazsa, diş macunu metodunu bir kere daha deneyin ve bir sonraki yönteme yönelin.
  • Orta ölçüde çizikler için: Diş macunu işe yaramazsa, metal parlatıcısı kullanın. İyi havalandırılmış bir ortamda, bir miktar metal parlatıcısını bir kağıt havluya dökün ve CD’yi ovalayın. Ovalamayı, dairesel hareketlerle yapın. Bu işlem boyunca, birkaç kısa mola alın ve tuvalet kağıdı ile temizleme işlemini yapın. Üzerinde hiç parlatıcı malzemenin kalmamasını sağlayacak şekilde, su ile durulayın.
  • Ağır çizikler için: Yukarıdaki iki yöntem de işe yaramazsa, CD’yi beş dakika boyunca, su dolu bir kap içerisinde kaynatın. Beş dakika sonrasında, CD’yi bir kaşık yardımı ile su yüzeyinden kaldırın. Kağıt havlu üzerine serin ve kurumaya bırakın. CD’nin su içinde çok kalmamış olmasına dikkat edin. Eğer haddinden fazla kaynatma işlemini sürdürürseniz, CD eğrilecek ve CD-romunuza zarar verecektir.

CD’lerinizi onarırken amacınız, çiziklerin tesirini azaltmak olmalıdır, farklı maddeler ile içlerini doldurmamalısınız. Yukarıdaki yöntemler, sorununuz için size yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu