Çekmece Düzenleme Teknikleri

Çekmece düzenleme işini önemseyin. Evdeki dağınıklığı gidermenin en kolay yolu çekmeceleri düzenli tutmaktan geçiyor. Bunun için çekmece düzenleyici kullanın. Peki nasıl?

Evlerdeki küçük aksesuarlar ve eşyalar, genellikle çekmecelere yerleştirilir, fakat çekmeceler zamanla dağınık bir hal alır. Çekmecenize düzen getirerek, eşyalarınızın kaybolmasını ve unutulmasını önleyebilirsiniz. Aramayla da zaman kaybetmezsiniz.

Kış gelmişken yazlıkları kaldırmak ve kışlıklara dolaplarda daha fazla yer açmak için, çekmecelerinizi düzenleyip temizlemenin zamanı geldi. Ya da yaz gelirken kışlıkları kaldırmanın da zamanı geldi. Haydi birlikte çekmece düzenleme işine girişelim.

Ev düzeninde çekmeceler de dolaplar kadar önemlidir. Birkaç basit strateji ile çekmecelerinizin düzenini sağlayabilirsiniz.

Çekmece düzenleyici
Çekmece düzenleyici

Çekmece Düzenleme

Yapacağınız temizlik için aşağıdaki önerileri takip edebilirsiniz. Dolaplarınızı düzenlemek için uygulayabileceğiniz bu önerileri göz ardı etmeyerek, daha tertipli dolaplara kavuşabilirsiniz.

 • Öncelikle, kullanmayacağınız eşyaları bir kenara ayırın. 
 • Eğer kış için, yün örme bir ceket veya iki sezondur kullanmadığınız bir ayakkabıyı kullanmayacaksınız, boşuna yer kaplamalarına izin vermeyin. 
 • Diğer yandan kullanacağınız eşyaları kategorilerine göre ayırın. 
 • Yatak odası dolaplarında, üst çekmeceler genellikle sığ, alt çekmeceler ise genellikle derin oluyor. Küçük eşyaları, üst çekmecelere koymayı tercih edin. Alt çekmecelere ise, sezonluk olmayan giysilerinizi kaldırın. 
 • Bütün çekmeceleri, asitsiz kağıt veya naftalin ile koruyarak, kıyafetlerinizin zarar görmesini önleyin. 
 • Çekmecelerinizde, kazaklarınızı gruplayarak günlük giydiklerinizi, boğazlı kazaklarınızı, gece şık mekanlarda kullanabileceğiniz daha resmi kazaklarınızı kategorilerine göre ayırın. 
 • Dilerseniz, grupladığınız kazakların ve diğer giyeceklerin her daim düzenli durabilmesi için, çekmecelerinizin iç kısımlarına bölmeler ekleyebilirsiniz. 
 • Bunun için, yapı marketlerden, dolap çekmecelerinizin her birinin derinliğine göre kestirebileceğiniz ahşap ayırıcılar satın alabilirsiniz. 
 • Bölme oluşturmak için, farklı ebatlarda, hazır kübik ve dikdörtgen kutucuklar da satın alabilirsiniz. 
 • Küçük eşyalarınızın düzenlenmesi için uygulayacağınız bölmelere ayırma seçeneği, daha sonraları size zamandan kazandıracağı gibi, estetik bir görüntü de oluşturacaktır. 
 • En üst çekmecelerinizde, aksesuar ve mücevherleriniz için oluşturacağınız bölmelerin dibini kadife kumaş gibi daha yumuşak bir zeminle kaplayarak, eşyalarınızın zarar görmesini engelleyebilirsiniz. 
 • Çorap ve iç çamaşırlarınız düzenlemek için, beş ya da altı küp bölme oluşturursanız, bir bakışta aradığınızı bulabilirsiniz. 
 • Çoraplarınızı, top şeklinde değil de iki kat olacak şekilde, düz bir biçimde saklayın ki lastikleri çabuk aşınmasın. 
 • Çanta ve ayakkabılarınızı da, renk uyumlarına göre, oluşturacağınız el yapımı bölmelerinizde saklayabilirsiniz. 
 • Ayakkabılarınızı, koton bezinden çantalarda saklamayı tercih edin.

Çekmece Düzeni Nasıl Yapılır?

Çekmece düzenleme teknikleri ile çekmeceleriniz düzenleyin:

Takı çekmecesi: Üstteki, derin olmayan çekmecelerinizi takılarınız için kullanabilirsiniz. Takı çekmecenizin tabanını kadife ile kaplayabilirsiniz. Bu sayede nazik takılarınız zedelenmiyor. Takı çekmecenizde ufak kahvaltılık seramik kaplar kullanabilirsiniz. Bu ufak kaplar kolye ve yüzüklerinizi ayrı ayrı ve birbirine karışmadan saklamanızı sağlayacaktır.

Triko çekmecesi: Derin bir çekmeceyi trikolarınız için kullanabilirsiniz. Trikoları katlamak, asmaktan daha iyi bir yöntemdir. Trikolarınızı muhafaza ettiğiniz çekmecenize kafirun, ya da sedir gibi güve önleyici kokular yerleştirmelisiniz.

Çorap çekmecesi: Çorap çekmeceniz için hareket edebilir bölümler hazırlamanız ideal yöntem. BU sayede her bir bölümün içine aynı tür ve renkten çoraplarınızı yerleştirebilirsiniz. Çoraplarınızı boylarına ve türlerine göre ayırarak, çift halinde birbirleri içine kıvırmak suretiyle muhafaza edebilirsiniz. İnce çorapların çekmeceye takılıp, kaçmaması için, çorap çekmecenizi de kadife ile kaplayabilirsiniz.

İç çamaşırı çekmecesi: İç çamaşırlarınızı çeşit ve renklerine göre ayırın. Mümkünse hareket eden bölmelerden faydalanarak muhafaza edin. İç çamaşırı çekmecesine lavanta gibi hoş kokulu bir koku kesesi yerleştirmenizi öneririz.

Pantolon çekmecesi: Kot pantolon ve haki pantolonlarınızı derin bir çekmecede muhafaza edebilirsiniz. Pantolonlarınızı katlarken, aralarını asitsiz kağıt yerleştirmeyi unutmayın.

Kategorileştirilemeyenler: Yama, fener, fermuar, makas, mezura, mum gibi her an ihtiyaç duyulabilecek eşyalar, bir büyük kutuya yerleştirin. Aynı amaca hizmet eden veya aynı eşyaları küçük kutularda saklayın.

Sözlük, dantel ipliği gibi tek başına kullanılan ve daha çok yer kaplayan eşyaların kutuya koyulması önerilmez. Bunları olduğu gibi çekmeceye yerleştirin. Kumaş boyarken veya resim yapılırken kullanılan fırçaların bir arada tutulması tavsiye edilir. Kaybolma riski ortadan kalkar. Kıskaçlara kolayca ulaşabilmek adına, kutuların kenarlarına kıstırılması ve iplikler için özel bir yer açılması, daha pratik bir kullanım yaratır.

Mutfak çekmecesi nasıl düzenlenir?
Mutfak çekmecesi nasıl düzenlenir?

Mutfak Çekmecesi Nasıl Düzenlenir?

En çok eşyanın bulunduğu bölüm burası. Dolayısıyla evin en karışık olan odası. Fakat mutfağı düzenli tutmak mümkün. Üstelik mutfağı düzenli tutarak işinizi de kolaylaştırabilirsiniz. İşte işinizi kolaylaştıracak ipuçları:

Mutfak eşyalarını gruplara ayırın. Hangi eşyaya en çok ihtiyaç duyuyorsanız o eşyayı en yakın yere koyun. Hemen elinizin altında olması gerekn eşyaları yakında tutun. Daha az kullandıklarınızı daha uzağa koyun. Çekmece içlerine çekmece düzeneyici yerleştirin. Bu düzenleyiciler pek çok eşyayı depolayı sağlar. Çekmece içindeki dağınıklığı  da engeller.

Havlu, el bezi, sünger gibi eşyalar için bir çekmece kullanın. Bu eşyaları diğerlerinden ayırın. Bir çekmeceyi çatal, bıçak gibi her gün kullanılan eşyalara ayırın. Bir çekmeceyi baharatlık yapın. Her çekmecede bir çekmece düzenleyici kullanın.

Çift katlı çekmece düzenleyicileri de işinizi kolaylaştırır. Daha az kullandığınız eşyaları alt kata, her gün kullandıklarınızı üst kata yerleştirin. Böylece hem görüntü kirliliğini engeller, hem de düzen sağlamış olursunuz.

Mutfak çekmecelerinde fazla eşya bulundurmayın. Kullanmadığınız tüm eşyaları eleyin. Bunları ihtiayı olanlara verin. Sonraki bir zamanda kullanacağınızı düşündüklerinizi ayak altından kaldırın. Mutfağınızın en az kullandığınız dolabında depolayın. Elinizin altında kullanmadığınız hiçbir eşya olmasın.

Yatak odası çekmecesi nasıl düzenlenir?
Yatak odası çekmecesi nasıl düzenlenir?

Yatak Odası Çekmecesi Nasıl Düzenlenir?

Burası çoğunlukla elbise depoladığımız alandır. Bu alandaki dağınıklığı engellemek iyi bir uyku için de çok önemli. Çünkü dağınıklık strese sebep olabiliyor. Yatak odası çekmecesi düzenleme için işe koyulun.

Yatak odasında çekmecelere çorap, iç çamaşırı, gecelik gibi eşyaları koyarız. Özellikle çorap gibi küçük eşyalar çok dağınık görünüyor. Ama bunu engellemek mümkün.

Öncelikle her bir çekmeceyi ayrı grup eşyaya ayırın. Örneğin çoraplar için bir çekmece kullanın. Tüm çorapları tek çekmecede depolayın. Bu mümkün değilse de çekmece düzenleyici kullanın. Çoraplar için tek çekmece kullanabiliyorsanız da düzenleyici kullanın. Çorapları türlerine göre ayırıp öyle yerleştirin.

Aynı şekilde iç çamaşırları ve diğer eşyalar için de ayrı çekmece kullanın. Ve çekmece içine organizer yerleştirin. Doğru katlama tekniği kullanarak eşyalarını düzenli tutun. Bunun için komari katlama tekniği kullanın. Nevresim takımları, çaşaf gibi eşyalarınız hurçlarda saklamanızı öneririz. Fakat çekmece içine yerleştirmeniz gerekiyorsa doğru şekilde katlayın. Böylece daha az yer kaplarlar ve düzenli durular. düzenli

Takı tutkunları için, takıların birbirine karışması ve istenilen takıya kolayca ulaşılamaması sorun yaratır. Takılarınızı düzenli bir şekilde muhafaza etmeniz için kolay yöntemler var. Bileklikleriniz için, silindir bir karton işe yarayacaktır. Silindir kartonu, istediğiniz renkte bir kaplama kağıdı ile kaplayın. Bilekliklerinizi dizin. Böylece istediğiniz bilekliğe kolayca ulaşabilirsiniz. Küpe ve kolyeleriniz için, ince bir çıtanın üzerine belirli aralıklarla dekoratif çiviler çakarak, kullanışlı bir askı elde edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu