Çelik Kapı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çelik Kapılar, sac ve çelik lamalarla desteklenerek güçlendirilmiş, dışarıdan zorlamayla açılması zor hatta imkansız olan kapılardır.

Sur Çelik Kapı, alınacak kapının güvenliğinin bağımsız kuruluşlar tarafından test edilmiş olmasına, kilidin oturacağı bölgenin sağlamlığına, kapı menteşesinin ayarlanabilir olmasına, çift contalama sistemi ile kolayca kapanmasına ve kapının modüler olması gerektiğine dikkat çekti.

Kapı tercih ederken AB sertifikası sunamayan markalardan güvenlik için TSE belgesi istemek gerekiyor.

Çelik kapı bir insan ömrü boyunca bir ya da iki kez alınır. Bu sebeple tüketicilerin çok iyi araştırma yapmaları gerekir.

Sur Çelik Kapı Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Pekgüzel, “Kullanıcılar, satın alacakları çelik kapı markasından alacakları ürünün EN 1627 AB hırsızlığa karşı dayanıklılık sertifikası ve sertifika sınıflarının olup olmadığını mutlaka sorgulamalıdır. Çünkü Avrupa Birliği Hırsızlığa Karşı Güvenlik Sertifikasına sahip çelik kapılar, class 1, class 2, class 3, class 4, class 5 ve class 6 olarak sınıflara ayrılmaktadır.

Öte yandan alıcılar, çelik kapıların sertifikasının satılan kapıyla aynı özellikte olup olmadığını kontrol etmelidir. Çünkü firmaların teste sundukları kapılarla sattıkları kapı örtüşmeyebilir. Özellikle testteki montaj sistemiyle piyasadaki montaj sistemi uyuşmazlık gösterebiliyor.  Bu nedenle Avrupa Birliği Hırsızlığa Karşı Güvenlik Sertifikasına sunamayan kapıların güvenliği şüphelidir.”

Bir çelik kapıda kullanılan kilidin sağlam olmasının kilidin oturacağı bölgenin de sağlamlığıyla orantılı olduğunu aktaran Pekgüzel, “Örneğin, temeli sağlam olmayan bir binanın üzerine çıkılacak katlar ne kadar dayanıklı olursa olsun en ufak bir sarsıntıda yıkılma tehlikesi vardır. Çelik kapının temeli kilidin oturacağı bölgedir. Kilit için yeterince dayanıklı bir bölge sunamayan çelik kapılar, en sağlam kilit kullanılsa bile kolayca açılır.

Bu nedenle hırsızlığa karşı anahtarın girdiği bölgenin erişilmezliği sağlanmalıdır. Çelik kapılarda bu bölgeyi koruyan bir rozet sistemi bulunur. Bu rozet sistemin keskiyle yerinden çıkarılmayacak sağlamlıkta olması gerekir. Öte yandan kapı menteşesi ayarlanabilir olmalıdır. Bu özelliğe sahip kapılar içinde bulundukları binanın her türlü esnemesine ve zeminin oturmasına karşı kolayca ayarlanarak eski haline getirilir. Kaynaklı sabit menteşeli çelik kapılar, bu özelliğe sahip değildir.”

Yıllarca kullanılacak çelik kapıların parmak ucuyla itildiğinde dahi kolayca ve sessizce kapanması gerektiğinin altını çizen Sur Çelik Kapı Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Pekgüzel, “Alacağınız çelik kapıda, kapı ile kasa arasındaki boşluk 4-5 mm’den fazla olmamalıdır. Çelik kapının kapanma kalitesi kapının gerçek kalitesini gösterirken çift contalama sistemine sahip olması da ses, sıcak, soğuk, toz ve haşeratları içeri sokmaz.

Öte yandan göz zevkinizin veya modanın zamanla değişeceğini ya da aynı kapıyı görmekten sıkılacağınızı düşünüyorsanız, alacağınız çelik kapının modüler olmasına özen göstermelisiniz.

Modüler çelik kapıların dış kaplamaları dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Böylece kapıyı komple değiştirmeden, evinize her hangi bir zarar vermeden görünüşünü farklılaştırabilirsiniz. Ayrıca çelik kapı aldığınız şirketin satış sonrası tam ve sorunsuz destek verdiğinden emin olmalısınız.

İyi bir çelik kapının evinize sadece güvenlik değil aynı zamanda estetik değer ve prestij katacağını unutmayın. Güvenliğin yanında görselliğin de önemli olduğu bir gerçektir. Evinizin ilk görünen yeri dış kapısıdır. Ve dış kapınızın görünümü, karakteriniz hakkında ipuçları verir” diye açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu