Cemre Ne Zaman Düşecek?

İkisi şubat ayında, üçüncüsü mart ayında olmak üzere, birer hafta arayla önce havaya, sonra suya ve son olarak toprağa düşen cemre, havaların ısınacağının müjdecisidir. Baharın habercisi cemre ne zaman düşecek?

2017’de İlk Cemre Ne Zaman Düşecek?

Kıştan yaza, yani Kasım günlerinden Hızır günlerinde geçişin sembolü olan cemre kültürel olarak çeşitli anlamlar içerir. Cemre, hakkında çok fazla rivayet olan bir kelimedir.

Cemre Arapçada ateş, ateş parçası, kor anlamlarına gelmektedir. Anadolu’da imere, imre, zemheri şeklinde de söylenir. Fakat en yaygın kullanımı cemredir.

Cemre, Anadolu’da bir takvim bilgisidir. Her cemrenin düşüşü bize yazın ve baharın geldiğini ifade eder. Üç cemrenin düşmesiyle bahar gelir, ardından da yaz.

Her cemrenin düşüşüyle doğa kendini tazelemeye başlar, canlanır. Sert geçen kışın ardından cemlerin düşmesiyle birlikte sıcaklar da artar.

Kadim bir gelenek ve gözleme dayalı bir takvim bilgisi olan cemrelerin düşüşü doğanın döngüsünü ifade eder. Bu döngüsel takvime göre yıl Kasım günleri ve Hızır Günleri olarak ikiye ayrılır.

6 Mayıs’tan itibaren Hızır günleri başlar. Bu tarihte hıdırellez kutlanır. Hıdırellez kadim Anadolu kültüründe bahar bayramıdır.

2017 yılında ilk cemre 20 Şubat’ta havaya düşecek. 27 Şubat’ta ikinci cemre suya düşecek. 6 Mart’ta üçüncü cemre toprağa düşecek.

Cemreler 7 gün arayla düşer ve bu tarihler şubat ayının o yıl kaç çektiğine göre farklılık gösterebilir.  Herkese bereketli bir yıl diliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu