Çerçeve Dekorasyon Fikirleri

Çerçeve dekorasyon fikirleri ile evinizin duvarlarını canlandırın. Dekoratif duvar çerçeveleri duvar dekorasyonu için işinizi kolaylaştırır. Duvar çerçeve dekorasyonu için kendiniz de çerçeve yapımı işine girişebilirsiniz. Birbirinden ilginç fotoğraf çerçeveleri yapmak için ilham alabileceğiniz önerilerle geldik.

Evinizi kocaman bir fotoğraf çerçevesi haline getirmek ister misiniz? Bu, biraz ürkütücü bir fikir. O halde belki de salonunuzun, yatak odanızın ya da mutfağınızın bir duvarını dekoratif çerçevelerle donatabilirsiniz. Teknolojinin hızla gelişmesiyle fotoğraflar da hayatımıza hızla girdi. Eskiden sadece baskı fotoğraflarla haşır neşir olabilirken, fotoğraflara artık dijital olarak da ulaşılabiliyor. Üstelik hemen her an hayatımızdalar.

Dekorasyonunuza canlılık kazandırmak için, fotoğraflardan yardım alabilirsiniz. Evinizin dekorasyonuna canlılık katmak, renklendirmek ve odak noktaları yaratmak istiyorsanız, fotoğraflardan yardım alarak isteklerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle evinizin dekorasyonuna uygun fotoğrafları tercih edin. Sade bir dekorasyona sahipseniz ve sade fotoğraflardan yanaysanız, siyah beyaz fotoğrafları tercih etmelisiniz. Ancak evinizin sadeliğini renklerle bozmak ve renkli alanlar yaratmak istiyorsanız, canlı renklerdeki fotoğrafları, dekorasyonunuzdaki uygun alanlara yerleştirmelisiniz.

Dekorasyonunuzda fotoğraf kullanarak anılarınızı canlandırabilir, sevdiğiniz şeyleri sıklıkla görmeyi sağlayabilir, evinizin dekorunda farklılık yaratabilirsiniz.

Bundan dolayı çerçeveleri dekorasyonunuzun bir parçası yapın. Bunun için kendi çerçevenizi yapın ya da dekoratif çerçeveler kullanın. Kendi dekorasyon anlayışınıza göre evinizi şekillendirirken çerçevelerden faydalanın. İşte bunun için ilham verici fikirler:

Çerçeve Nasıl Seçilir?

Çerçeveler ev dekorunun en önemli detaylarındandır. Evinizin dekorunu tamamlamak için kullanacağınız çerçeveyi seçerken, aşağıda belirttiğimiz detaylara dikkat edin.

 • Odanızda kullanmayı düşündüğünüz çerçeve, gözünüzü rahatsız edici olmamalıdır. Seçtiğiniz odanıza uyum sağlamalı, dekorunuzu tamamlamalıdır.
 • Çerçevenin hoş bir görüntü oluşturmasını istiyorsanız, fotoğrafa göre baskın bir arka plan seçmelisiniz. Çerçeve için fotoğraf seçerken, fotoğrafta çerçevenin fonunda kullandığınız rengin açık tonlarını kullanmaya özen gösterin.
 • Çerçevenin kalınlığının içine yerleştireceğiniz fotoğrafın, sanat eserinin boyutuyla orantılı olmasına özen gösterin.
 • Büyük baskılar, daha geniş ve ağır çerçevelerde hoş durur. Küçük baskılar için dar çerçeveler idealdir.
 • Resmin şekline göre çerçeve seçin. Mesela, yuvarlak nesnelerin hakim olduğu bir resim, yuvarlak hatlı çerçeveler de şık durur.
Fotoğraf çerçeveleri
Fotoğraf çerçeveleri

Duvar Çerçeve Dekorasyonu

Evinizdeki duvarları doğru resim,çerçeve ve asma noktasını bularak canlandırabilirsiniz.

Duvarlarınıza çiçek tabloları asarken, göz yormamasına dikkat edin. Tabloların göz yormaması için, çizgili duvar kağıdıyla çiçek desenli tablolarınızı kombinleyin. Evinizin antre kısmını değişik kombinlerle hareketlendirebilirsiniz.

Evinizde duvarlara astığınız resimler, fotoğraflar sadece dekorasyon anlamında mobilyalarınızla bütünlük sağlamakla kalmaz, aynı zamanda duvarlarınıza hayat verir. Duvarlarınızı süslemek için seçeceğiniz resimlerin her gün görmekten keyif alacağınız resimler olması önem taşır. Güzel bir reprodüksyon, orijinal bir tablo, bir aile fotoğrafı, kuru bir yaprak, ya da bit pazarından bulduğunuz eski bir baskı ile duvarlarınızda kendi stilinizi yansıtabilirsiniz.

Duvarlarınızı giydirirken ilk dikkat edilecek nokta doğru çerçeveyi bulmak. Doğru seçilmiş bir çerçeve en basit resmi bile ortaya çıkarıyor. Ve odaya uyum sağlamasına olanak veriyor. Çerçeve seçimi çok önemli olmasına rağmen, asla içindekini bastıracak kadar öne çıkmamalı, aksine çerçevelediği resmi tamamlayıcı nitelikte olmalıdır.

Resimlerin, fotoğrafların asılacağı yerlerin belirlenmesi de diğer önemli noktadır. Evde sıcaklık ve informalite daha ön planda olduğu için genellikle resimleri göz hizasında asmak iyi bir yöntemdir. Resimleri daha da aşağıya, bel hizasına çekerek, mobilyalarla etkileşime girmelerini sağlayabilirsiniz. Eğer evinizde yüksekte dikkat çekmek istediğiniz bir detay varsa, bunu da o alana resim asarak başarabilirsiniz. Duvardaki resim gözü alır ve dikkat odağı oluşturur.

Önemli resimlerin tek başına asılmaları önerilmekle birlikte, çizim, fotoğraf ve baskılar genellikle grup halinde daha iyi sonuç verir. Birlikte, tek tek yaratacakları etkiden daha büyük bir etki yaratırlar.

Duvarlarınıza biraz zaman ayırarak, doğru resimleri, çerçeveleri ve asılacak yerleri belirleyebilir ve evinizdeki duvarları canlandırarak ev dekorasyonunuzda büyük bir fark yaratabilirsiniz.

Dekoratif duvar çerçeveleri
Dekoratif duvar çerçeveleri

Dekoratif Duvar Çerçeveleri

Oturma odanızın duvarında fotoğraf çerçevesi kullanarak oturma odanızı hareketlendirebilirsiniz.

O halde sade bir ev dekorundan hoşlanıyorsanız, duvarlarınız fotoğraf çerçevesi yardımıyla hareketlendirebilirsiniz. Sadeliği bozmayacağınızı düşündüğünüz renklerden oluşacak şekilde, farklı formlarda, çerçevelerinizi asacağınızın duvara sığacak sayıda çerçeve alarak işe başlayın.

Öncelikle, çerçevelerinize hangi fotoğrafları yerleştireceğinizi belirleyin. Bu fotoğrafların renklerinin, dekorasyonunuzda nasıl bir görünüm yaratacağını göz ardı etmeyin. Fotoğraflarınızın daha geri planda kalmasını arzu ediyorsanız, fotoğraflarınızı siyah beyaz olmasına özen gösterin. Hazırladığınız çerçevelerinizi, hoş bir görünüm oluşturacak şekilde, duvarınıza monte edin.

Fotoğraf çerçeveleri yardımıyla evinizi hareketlendirebilir. Böylece fotoğraflar yardımıyla anılarınızı tazeleyebilirsiniz.

Yatak başlığı olarak, çekmiş olduğunuz fotoğrafları çerçeveletin ve duvara asın. Kendi çalışmalarınızı kullanabileceğiniz gibi, farklı resimler de kullanabilirsiniz.

Oturma odanız için, büyük bir tuval kullanabilirsiniz. Kendi çalışmanız olan veya satın almış olduğunuz tuvali, oturma odanızdaki boş ve geniş duvara asın. Duvarın boşluğunu kapattığı gibi, evinizi olduğundan daha büyük gösterecektir. Büyük bir tuval alırken veya hazırlarken, fazla koyu renkler barındırmamasına dikkat edin. Aksi takdirde, oturma odanızın tam ortasında büyük, karanlık bir görüntü oluşmasına neden olabilir.

Duvarlarınızın tavana yakın olan bölümüne, tüm duvarları kapsayacak şekilde, dizi şeklinde çerçeveler asabilirsiniz. Duvarın yüksek yerlerine asacağınız çerçeveler, evinize farklı bir hava katacaktır.

Fotoğraf Çerçeveleri

 • Bir saat görünümünde tasarlanmış bu çerçeve silsilesi koyu ve desensiz zeminde oldukça şık görünüyor.
 • Merdiven duvarları genellikle atıl yerlerdir. Oysa çerçeveler için oldukça ideal görünüyorlar.
 • Televizyonunuzun etrafını çerçevelerle donatarak ilginizi dağıtabilirsiniz ama hoş bir görüntü elde edeceğiniz kesin.
 • Yatağınızın üstünü anılarınızla süslemeye ne dersiniz?
 • Minik bebeğiniz bir gezgin olarak büyüyebilir. Ona başka dünyalar da olduğunu gösterin.
 • Kiremit duvarlar tek başlarına da oldukça hoş görünmektedirler ve siz onları çerçevelerle destekleyebilirsiniz.
 • Spot lambalarıyla tüm ilgiyi çerçevelerinize çekebilirsiniz. Bunun için en güzel fotoğraflarınızı seçme zamanı.
 • Aşkınızın başladığı yerleri duvarlarınıza işleyebilirsiniz.
Çerçeve yapımı
Çerçeve yapımı

Çerçeve Yapımı

Eski Tavadan Çerçeve Yapımı

Çerçeve dekorasyon için kendi çerçevenizi yapın. Mutfakta kullanmadığınız tavalarınızı dekorasyonda kullanın.

Malzemeler:

 • Farklı ebatlarda tavalar
 • Farklı renklerde yağlı boya
 • Tiner
 • Fotoğraflar
 • Tutkal
 • Fırça
 • Makas
 • Çubuk

Seçtiğiniz fotoğrafı, renkli fotokopi olarak büyütün. Fotoğrafı, seçtiğiniz tavanın büyüklüğüne göre kesin. Tavanızı iyice temizleyip, istediğiniz renkteki yağlı boya ile boyayın. Boyadığınız tavanın iyice kuruduğundan emin olun. Seçtiğiniz fotoğrafın arkasına tutkalı sürün ve iyice yayın. Fotoğrafı, tavanın taban kısmına yapıştırın ve kurumasını bekleyin. Sonra tava kuruyunca duvarınızda ayırdığınız köşeye asın. Tava için çivi çakarken, çivinin yeterince büyük ve uzun olduğundan emin olun.

Kullanmadığınız eşyaları yaratıcı fikirler yardımıyla yeniden kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Düğmeden Çerçeve Yapımı

Evdeki düğmeleri değerlendirin. Peki nasıl? Şöyle ki evde kolayca bulunan malzemeleri, dekoratif için aksesuar haline getirebilirsiniz.

Malzemeler:

 • Düğmeler
 • Silikon tabancası
 • Ahşap çerçeve

Resim çerçevesinin üzerine, seçtiğini düğmeleri, silikon tabancası yardımıyla sabitleyerek, istediğiniz kombini yaratın. Sevdiklerinize hediye olarak verebileceğiniz bu çerçeveleri, evinizin dekorasyonunda da kullanabilirsiniz.

Evdeki malzemeleri kullanarak, yaratıcılığınızı konuşturun. İşe çiçek gibi evinizin dekorasyonu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu