Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

Sonbahar geldi. Ceviz pazar tezgahlarında yerini almaya başladı. Ceviz yemesi keyiflidir, fakat aynı zamanda elde leke yapar. Ceviz lekesi birkaç basit yöntemle kolayca çıkarılabilir.

Ceviz lekesi cevizin dışındaki yeşil kabuktan kaynaklanır. Cevizim yeşil kabuğundaki sıvı ile temas edilmesi durumunda leke oluşur. Özellikle cevizin kırılması sırasında bu sıvı ellere ya da giysilere bulaşır. Fakat ceviz lekesi çıkarmak çok  kolay.

Eldeki Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

Elinize taze ceviz lekesi bulaştıysa kil ya da çamur kullanarak lekeyi çıkarabilirsiniz. Kil ya da çamur elde uzun süre ovuşturulur. Böylece eldeki ceviz lekesi çıkarılabilir.

Eldeki ceviz lekesini çıkarmak için toprak da kullanabilirsiniz. Ellerinizi toprakla iyice ovuşturun. Ardından sirkeli pamukla silin ve yıkayın. Ceviz lekesinin geçtiğini göreceksiniz.

Ceviz lekesi için bir diğer çözüm ise sirkedir. Bir pamuğa biraz sirke dökün ve ellerinizi bu pamukla silin. Lekeler yok olacaktır.

Eğer elbisenizde ceviz lekesi oluştuysa, bir kaba biraz sirke koyun ve sıcak su koyun. Elbisenizi bu kapta bir süre bekletin, ardından yıkayın.

Ceviz lekesi üzerine biraz tuz dökülerek de çıkarılabilir. Elbisedeki ceviz lekesi üzerine biraz tuz dökün ve elbiseyi sirkeli suyla çitileyin. Ardından çamaşır makinesinde yıkayın.

Ceviz lekesi oluşmaması için cevize eldivensiz dokunmamalısınız. Ceviz lekesi oluşur oluşmaz eller su ile yıkanırsa da leke oluşmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu